KARACİĞER YAĞLANMASINA KARŞI NE YAPILMALI?

Karaciğer yağlanmasına karşı nasıl beslenmeli? Nelere dikkat edilmeli? Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Yasemin Balaban, mühim ikaz ve tavsiyelerde bulundu.

Karaciğerdeki fazla yağ, vücudumuz için hayati önem taşıyan bazı enzimlerin üretilmesini ve gerekli dağılımın yapılmasını engellediği için bazı ciddi hastalıklara zemin hazırlıyor. Oysa, yağlanma sorununu basit tedbirlerle gidermek mümkün. Kilo vermek bu tedbirlerin başında geliyor.

Obezite, diyabet ve kalp damar hastalıklarıyla yakından ilişkili olan karaciğer yağlanmasına çözüm olabilecek etkin bir tedavi yöntemi henüz yok. Bu noktada en etkili tedavi,  kişinin sağlıklı beslenmesinde ve fazla kilolarından kurtulmasında yatıyor. Peki karaciğer yağlanmasına karşı nasıl beslenmeli? Nelere dikkat edilmeli? Balaban'ın şu ikaz ve tavsiyelerde bulundu.

KARACİĞER SAĞLIĞINA DİKKAT EDİLMELİ?

Karaciğer, vücudun en büyük ve metabolik açıdan en kompleks organı. Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve ilaçların vücutta işlem görebilmesini sağlıyor. Bu nedenle karaciğer sağlığına dikkat etmek hayati önem taşıyor. Karaciğer yağlanması ise, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına geliyor.

Basit yağlanmadan siroza kadar ilerleyici olabilen ve şu anda dünya çapında en yaygın karaciğer hastalığı. Obezitenin toplumdaki sıklığına bağlı olarak her 3 veya 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülüyor.

SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI OLMALI

Karaciğer yağlanmasından korunmak için, basit karbonhidratlar (yani rafine şeker), tatlandırıcılı içecek ve gıdalar, doymuş yağlardan kaçınılmalı, diğer yandan mevye, sebze, yüksek lif içeren gıdalar, çoklu doymamış yağ asidleri ve omega 3 içeren gıdalara ağırlık verilmeli. Sağlıklı beslenme için ağır öğünler ve hazır gıdalardan (fast food) kaçınılmalı, kırmızı et yerine balık tüketilmeli. Aşırı fruktoz tüketimi karaciğerde yağ depolanmasına, insulin direnci ve de kanda trigliserid tipi yağların artmasına neden olduğundan fruktozlu içeceklerden sakınılmalı.

KARACİĞERE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLARDAN KAÇININ

Karaciğer yağlanması, temelde fazla alınan kalorilerin karaciğerde yağ şeklinde depolanması sonucu gelişen bir hastalık. Bu yağlanmanın oluşumunda fiziksel aktivite azlığı da en az diyet kadar önemli. Fiziksel aktivite insulin direncini düşürüyor, vücuttaki ve karaciğerdeki toplam yağ miktarını azaltıyor ve böylece metabolizmayı düzenliyor. Bu nedenle de karaciğer yağlanması olanlarda egzersiz, kilo vermeden bağımsız olarak tedavi edici özelliğe sahip. bugün için egzersiz ve diyetle kilo vermenin ulaştığı bu başarıyı sağlayan hiçbir ilaç tedavisi mevcut değil.

Beslenme ve egzersizin yanısıra, zararlı alışkanlıklar da karaciğer yağlanması ile ilişkilidir. Sigara ve obezite, karaciğer yağlanmasının gelişiminde sinerjistik etki oluşturuyor.

HAYAT TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

Karaciğer yağlanmasının henüz etkin bir ilaç tedavisi bulunmuyor. Bunun önlenmesi ve tedavisi ancak eğitim, davranış değişikliği ve motivasyon stratejileri ile kişilerin daha sağlıklı bir yaşam şeklini benimsemeleri ile mümkün olabiliyor. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve fazla kiloların verilmesi ile kardiyo-metabolik faktörlerin düzeltilmesi sadece karaciğer yağlanmasını değil, karaciğer yağlanmasının habercisi olduğu diyabet ve kalp damar hastalıklarını da önleyeceği unutulmamalı.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle