Diyanet İşleri Başkanı: Kerbela, Adaletsizliğe Karşı Onurlu Bir Mücadelenin Adıdır

“Muharremiye ve Kerbela Şehitlerini Anma Programı”na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Muharremiye ve Kerbela Şehitlerini Anma Programı”na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Muharrem ayının, Kur’an-ı Kerim’de saygı gösterilmesi gereken dört aydan biri olduğunu belirterek, “Muharrem ayı, faziletine, ilahi feyz ve bereketinin bolluğuna işaretle Sevgili Peygamberimiz tarafından ‘Allah’ın ayı’ olarak nitelendirilmiştir. Peygamberler tarihinin pek çok önemli hadisesine sahne olan bu ay, Müslümanların inanç ve gönül dünyalarında özel bir yere sahiptir.” dedi.

‘Muharrem’in ‘hürmet edilen’ anlamına geldiğini belirten Başkan Erbaş, “İçinde barındırdığı hikmetlere binaen Muharrem Ayı, hürmete layık bir aydır. Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam, bu aya hürmeten 10. günü olan Aşure gününe bir öncesini veya bir sonrasını da ilave ederek oruç tutmanın Ramazan ayından sonra en hayırlı oruç olduğunu beyan buyurmuştur.” diye konuştu.

“Muharrem ayı, tarifi imkansız elemi yeniden hatırlatır”

Muharrem ayının, aynı zamanda hicri takvimin başlangıç ayı olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Bundan on gün önce Muharrem’in 1’i olması münasebetiyle 1444. hicri yılı idrak ettik ve hicreti andık. Hicret, Yesrib’i, Medine-i Münevvere haline getirmenin bir başlangıcıdır. Diğer yandan, Muharrem ayı, ehl-i beytin kutlu mensubu Hazreti Hüseyin radıyallahu anh ve arkadaşlarının şehadetinin ve hüznünün yeniden anılmış olduğu bir aydır.” ifadelerini kullandı.

Hicri 61. yılı 10 Muharreminde, Peygamber Efendimizin çok sevdiği torunlarından Hz. Hüseyin ve beraberindeki pek çoğu ehl-i beytten yetmiş kadar mü’minin Kerbela’da şehit edildiğini söyleyen Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Muharrem ayı, o tarifi imkansız elemi bizlere yeniden hatırlatır. Yüreklerimizi yeniden derin bir hüzün kaplar bugün. Hazreti Hüseyin efendimiz, Peygamberimizin övgüsüne, ilgisine ve muhabbetine mazhar olmuş, onun güzel torunu. Adı da güzel demek zaten. Hasan da güzel demek, Hüseyin de güzel demek. İşte Hazreti Hüseyin mescide girdiği zaman Resulullah'ın onu ne kadar sevdiğini ifade eden şu sözünü söylediğini rivayetlerde görüyoruz. Buyuruyor ki Peygamber Efendimiz, ‘Cennet gençlerinin efendisini görmek isteyen Hz. Hüseyin’e baksın.’ Efendimiz aleyhissalatü vesselam, yine bir başka hadis-i şerifinde, Hazreti Ali’nin ve Hazreti Fatıma’nın ciğerpareleri Hazreti Hasan'ı ve Hüseyin'i kastederek, ‘Onları seven beni sever, onlara buğz eden bana buğz etmiş olur.’ buyurmuştur.”

“Ehl-i beyte hürmet etmek, her Müslümanın sorumluluğudur”

Allah Resulü’nün ehl-i beytinin, Müslümanlar için kıymetli bir emanet olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “Onları sevmek, onların yolundan gitmek, mü’minler için, ümmet için bir emanettir. Onlara hürmet etmek, her Müslümanın sorumluluğudur. Onları sevmek, Allah, Peygamber sevgisinin bir tezahürüdür. Nitekim yine Efendimiz aleyhissalatü vesselam, bu hususta, ‘Nimetleriyle sizi beslediği için Allah’ı sevin. Beni de Allah sevgisi için sevin. Ehl-i beytimi de benim sevgim için sevin.’ buyurmaktadır.” şeklinde konuştu.

Hz. Peygamber’in, Hz. Hüseyin’in ismini koyarak, ‘cennet gençlerinin efendisi’ diye övdüğünü hatırlatan Başkan Erbaş, “Hazreti Hüseyin ne yazık ki Kerbela’da büyük bir ihanete uğramıştır. 1400 yıldır bu acıyı her yıl dönümünde, tarihin en insafsız olayına kurban edildiğini Hazreti Hüseyin efendimizi yeniden hatırlıyoruz. Kerbela, hangi coğrafyadan, hangi ırktan, hangi mezhepten, hangi kültürden olursa olsun, tüm Müslümanlar için aynı acının ortak ifadesi olmuştur.” dedi.

“Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır”

Kerbela hadisesinin, tarihte yaşanmış bir acı olay olmanın ötesinde çağları aşan mesajlar da içerdiğine ve Müslüman şahsiyetinin haksızlık karşısındaki sarsılmaz duruşunu temsil ettiğine dikkati çeken Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Kerbela, adaletsizliğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır. Kerbela, ahde vefanın, sadakatin ve verilen söze bağlılığın bir sembolüdür. Kerbela, haksızlık karşısında cesur ve kararlı bir duruşun timsalidir. Kerbela, her türlü zulme karşı hak ve hakikat adına asil bir yürüyüşün simgesidir. Kerbela; adaletin, cesaretin, yiğitliğin ve yüksek ahlakın Hz. Hüseyin efendimizin şahsında vücut bulduğu yerdir. Kerbela çöllerinde zulme karşı onurlu bir mücadele verenler, bu asil duruşlarıyla, hak yolunda yürüyenlerin gönüllerinde müstesna bir yer edinmişlerdir.

O mübarek canlara eziyeti reva görüp onları şehit edenler ise, insanlık tarihinin karanlık sayfalarında ilelebet mahkûm olmuşlardır. Ve zalimler, yaptıklarının asıl cezasını ise ahirette göreceklerdir.”

“İslam coğrafyasını Kerbela’ya dönüştürme planlarına karşı uyanık olmalıyız”

Müslümanların, Kerbela’da yaşananlardan ders alması gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, şu uyarılarda bulundu:

“Bugün İslam dünyası bir hüzün mevsimindedir. Kerbela’da yaşanan acının mü’min yüreklere taşıdığı hüznün yanında İslam dünyasının maruz kaldığı savaşlar ve işgaller, Müslümanların yurtlarını adeta hüzün diyarına çevirmiştir. Bugün, siyasi ihtiraslar uğruna şehit edilen Hazreti Hüseyin ve dostlarının acısıyla yürekler dağlanırken İslam coğrafyasında fitne, tefrika ve terör ateşinde nice canlar yanmaya devam etmektedir.

Kerbela'dan ders alan Müslümanlar bu duruma düşmemeli idiler ama işte görüyorsunuz ki, İslam coğrafyasında, Müslüman beldelerde Kerbela’lar devam ediyor, buna son vermemiz gerekmektedir. Kerbela'dan ders alan Müslümanların bu duruma düşmemeleri icap etmektedir.

Açıkça ifade edeyim ki bugün, Müslümanların aralarındaki küçük farklılıkları kavga sebebi haline getirerek bütün İslam coğrafyasını Kerbela’ya dönüştürme planları yapılmaktadır. Mevcut olaylar, kavgalar, savaşlar yetmezmiş gibi bunları artırmaya, bunları çoğaltmaya yönelik planlar da bir taraftan devam etmektedir. Bütün İslam dünyasının buna karşı uyanık olması gerektiğini buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Her türlü fitne ve tefrika tuzaklarına karşı basiret ve ferasetle hareket etmenin önemine değinen Başkan Erbaş, “Kerbela gibi tarihte vuku bulmuş acı olayları doğru okuyup akl-ı selim ile hareket ederek bugün yaşanan fitneleri bertaraf etmek mecburiyetindeyiz. Yüce Rabbimizin şu evrensel fermanına mutlaka kulak vermeliyiz, ‘Allah’a ve Resûlüne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin ey Müslümanlar. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.’ Bizleri bir arada tutan değerlere var gücümüzle sarılmalı; kardeşliğimize ve muhabbetimize halel getirecek her türlü söylem ve eylemden alabildiğine uzak durmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Hz. Hüseyin’in temsil ettiği değerleri hayata hâkim kılmanın gayreti içerisinde olmak gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bugün bizlere düşen, Kerbela’yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan gereken dersleri çıkarmaktır. Hak ve hakikat yolunda yılmadan, usanmadan ve korkmadan mücahede ve mücadele etmeliyiz. İslam dünyasının ve tüm insanlığın huzur ve selameti için yardımlaşmak, dayanışmak ve hep birlikte çalışmak, bizim en önemli vazifelerimizdendir.

Bu vesileyle Peygamber Efendimizin muazzez torunları, Hz. Ali efendimizin ve Hz. Fatıma annemizin can pareleri Hz. Hüseyin başta olmak üzere bütün Kerbela şehitlerini ve din, iman, mukaddesat uğrunda, hak hakikat yolunda canlarını feda edenleri rahmetle anıyorum.

Cenab-ı Hak, Muharrem ayını fitne ve tefrikanın, karmaşa ve kavgaların son bulmasına, barış ve kardeşliğin güçlenmesine vesile eylesin. Aşure günümüzü tüm Müslümanların vahdetine zemin eylesin. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin.”

Diyanet TV ekranlarından canlı yayınlanan programda Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, salavatlar getirildi, mersiye ve muharremiyeler okundu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi de dua etti.

Kaynak: Diyanet Haber

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.