DEPREMDE VEFAT EDENLER ŞEHİT SAYILIR MI?

24 Ocak tarihinde Elazığ Sivrice merkezli 6.8 şiddetindeki depremin ardından Diyanet İşleri Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş'ın depremde vefat edenlerin hükmen şehit sayıldığı yönündeki açıklaması bazı basın yayın organları ile sosyal medya mecralarında tartışmalara neden olmuştu. Peki depremde vefat edenler şehit sayılır mı? İşte Din İşleri Yüksek Kurulu'nun o fetvası...

Hakikî Şehid (Dünya ve Ahiret Şehidi): İslam’ın yücelmesi, vatan müdafaası için savaşırken ölen müslümanlara denir. Bu kimseler, yıkanmazlar, kefenlenmezler, namazları kılınıp kanlı elbiseleri ile defnedilirler.

Hükmî Şehid (Ahiret şehidi): Hakikî şehidin şartlarından bir kısmını taşımaması sebebiyle yıkanıp kefenlenen ve ahiret itibariyle şehid sayılanlardır.

Birçok hadiste; deprem, yangın, sel gibi tabii afetler ve ağır hastalıklar gibi sebeplerle ölen müslümanlar hükmî şehid sayılmışlardır. (Bkz., Mâlik, Cenâiz 36; Buhârî, Cihâd 30, Tıb 30; Müslim, İmâre 164-166; Ebû Dâvûd, Cenâiz 11, 16; Nesâî, Cenâiz 14) İlgili hadislerden, söz konusu kimselerin hükmî şehid  sayılmalarının nedeninin ölüm anında çektikleri sıkıntı ve acılar olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynak: Diyanet - Din İşleri Yüksek Kurulu

DEPREMLERİN SEBEPLERİ VE HİKMETLERİ

DEPREMLERİN SEBEPLERİ VE HİKMETLERİ

DEPREM ANINDA EVDE NELER YAPMALIYIZ?

DEPREM ANINDA EVDE NELER YAPMALIYIZ?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle