D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT

Biyokimya Uzmanı Dr. Hasan M. Mamık D vitaminin faydalarına değindi. Vitamin eksikliğinin oluşabileceği riskli gruplar hakkında bilgiler verdi.

Türkiye’de ve bütün dünyada D vitamini yetersizliğinin bir salgın gibi yayıldığına dikkat çeken Mamık, ‘‘Bu sessiz salgın kanserler, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, nöropsikiatrik hastalıklar, koroner kalp hastalıkları, otoimmün hastalıklar ve hipertansiyon gibi çok sayıda hastalığa yol açabilmektedir’’ dedi.

D VİTAMİNİN FAYDALARI

D vitamini düzeyinin kanser hastalarının hayatta kalma şansını artırdığına işaret eden Mamık ‘‘D vitamini kas zayıflığına karşı vücudu korur. Kalp atışınının düzenlenmesinde etkilidir. Bağışıklık sistemini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder’’ şeklinde konuştu.

D VİTAMİNİN KAYNAĞI GIDALAR

Mamık, D vitaminin bulunduğu besinlerin şöyle sıraladı: ‘‘D3 vitamini daha çok balık yağında, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı ve karaciğerde bulunur. Bitkilerden ise maydanoz ve ısırgan otu tavsiye edilir.’’

‘‘TESTİ İHMAL ETMEYİN’’

Yılın yaklaşık 8 ayı güneş alan ülkede insanların yaklaşık yarısından fazlasında D vitamini eksikliği görüldüğünü vurgulayan Mamık, "İnsanlar sağlık merkezlerinde rutin kan testlerinde D vitamini ile vitamin D3 depolarına da baktırmaları gerekiyor. D vitamini, bağırsaklarda kalsiyum ve fosfor emilimini sağlıyor. Kemiklerde kalsiyum birikmesini sağlayarak kas ve kemik gelişimi için en önemli faktörler arasında yer alıyor. Kemik erimesini engelliyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. D vitamini eksikliği en çok, hamileler, emziren kadınlar, 70 yaşından büyükler, esmer tenliler, şişmanlar, güneşlenirken cilt koruyucu krem kullananlar, güneşlenme imkanı bulunmayanlar, beslenme bozukluğu olanlar, bağırsakta emilim bozukluğu olanlar, böbrek ve karaciğer yetersizliği olanlar, zayıflama ilacı kullananlar ve AİDS hastalarında sık görülüyor’’ diye konuştu.

Kaynak: İHA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle