CUMA NAMAZINI KILDIKTAN SONRA İHLAS, FELAK, NAS SURELERİNİ OKUMANIN FAZİLETİ

Abdullah Sert Bey, Cuma namazını kıldıktan sonra ihlas, felak ve nas surelerini okumanın faziletini anlatıyor.

Hz. Aişe’den -radıyallahu anh- rivayet edildiğine göre demiştir ki, Resûlüllah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

“Kim cuma namazından sonra yedi defa İhlas ile Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okursa, Allah onu diğer cumaya kadar kötülüklerden korur.” (Nevevi, Ezkar)

İbn Şihab ez-Zuhrî de şöyle demiştir:

“Cuma namazından sonra, imam selam verdikten hemen sonra, bir şey konuşmadan, İhlas, Felak ve Nas surelerini yedişer defa okuyan kimsenin malı çocukları, diğer cumaya kadar korunmuş olur.” (bk. Kenzu’l-Ummal, Hadis No: 4985)

Bir kimse cuma namazını kıldıktan sonra kalkmadan ve konuşmadan yedi kere ihlas, felak ve nas surelerini okursa gelecek cumaya kadar o kimseyi Allah Teala Hazretleri şerlerden muhafaza buyurur.

Mahmud Sami Ramazanoğlu Hazretleri yakınlarına bu hadis-i şerifle amel etmelerini veya bu hadis-i şerifin gerektirdiği şekilde yapmalarını tavsiye bulunmuş ki onun yetiştirdiği müstesna insan merhum Musa Topbaş Efendi Hazretleri de genelde yakınlarına cumadan sonra, cuma namazından sonra yerinden kalkmadan yedi kere ihlas, felak ve nas surelerini okumayı tavsiye ederlerdi. Ve kendileri de çok huzurlu bir şekilde onu okumaya devam ederlerdi.

Yazının devamını videodan takip edebilirsiniz...

CUMA NEDİR? CUMA NAMAZI NEDİR?

CUMA NEDİR? CUMA NAMAZI NEDİR?

CUMA NAMAZI İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

CUMA NAMAZI İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle