Cömert Allah Dostu

Cömert fakat bir o kadar borçlu olan bir Allah dostunun başında geçen ibretlik bir hadise. Tabakta gelen paranın sırrı neydi? İşte cevabı...

“Cömertliği ile tanınmış bir şeyh vardı. O yüzden de hep borçlu idi. Zenginlerden on binlerce borç alır; dünyadaki fakirlere, yoksullara harcardı.

Borç para ile bir de tekke yaptırmış; canını da, malını da, tekkesini de Allah yolunda harcıyordu.

Borcunu her yerden gelen hediyelerle öder dururdu. Borçlu zât, yıllarca bu işi gördü. Vazifesi bu imiş gibi zenginlerden borç alıyor, aldıklarını halka veriyordu.

Şeyhin ömrü sona geldi. Bedeninde ölüm belirtileri gördü. Alacaklıları onun etrafında toplanıp, oturdular. Şeyh ise âdetâ bir mum gibi bir hoş yanıp yakılmada, eriyip gitmede idi.

Alacaklıların para almaktan umutları kesilmiş olduğu için, suratları asıktı. Gönüllerindeki para derdi de, arttıkça artıyordu.

O sırada helva satan bir çocuk sokaktan geçti. Şeyh efendi, hizmet edenlere bütün helvayı alıp ikrâm etmelerini söyledi. Helva ikrâm edildi, herkes yedi. Çocuk parasını istedi. O yarım dinar parayı alamayınca da ağlamaya başladı. Herkes çocuğu ağlattığı için yine Efendiye kızdı. Sonunda çocuğun feryatları arasında Şeyhe bir tabak hediye geldi. İçinde hem bekleyen alacaklıların, hem de helvacı çocuğun alacağı ayrı ayrı duruyordu.

TABAKTA GELEN PARANIN SIRRI

Efendi şöyle anlattı:

«Bunun sırrı şu idi: Borcumun ödenmesini Allah’tan niyâz etmiştim. O da bu hususta bana doğru yolu gösterdi.

O yarım dinar, pek az bir şeydi ama onun ele geçmesi de çocuğun ağlamasına bağlı idi.

Helvacı çocuk ağlamasaydı; rahmet denizi coşup köpürmeyecek, sizin borcunuz da ödenmeyecekti. Bunun için yediğiniz helvayı aldırdım, satan çocuğu da ağlattım.»”

Hazret-i Mevlânâ kıssadan hisseyi de şöyle anlatır:

“Kardeşim! Hikâyede geçen çocuk, senin (kalbine musluk mesâbesinde olan) göz çocuğundur. Şunu iyi bil ki, murâdına ermen, senin ağlamana bağlıdır.

Affedilmek, lütuf elbisesi giymek istiyorsan, başındaki göz denilen çocuğu ağlat, gönül âleminin tevbe coşkunluğunu gözyaşı olarak döktür.”

Kaynak: Yüzakı Dergisi, Yıl: 2020 Ay: Haziran , Sayı: 184

CÖMERTLİK VE İSAR İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Cömertlik ve İsar ile İlgili Örnekler

ALLAH’IN CÖMERTLİK TECELLÎSİ

Allah’ın Cömertlik Tecellîsi

DİGERGAMLIK VE CÖMERTLİK

Diğergamlık ve Cömertlik

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle