Çocuklarımız İçin Kaçıyoruz

İzmir'de kalan Suriyeli aileler, 3 yaşındaki çocuğun cansız bedeninin Muğla'nın Bodrum ilçesinde sahile vurmasına rağmen Avrupa hayalinden vazgeçmeyeceklerini belirtiyor.

Çocuklarıyla geldikleri kentte parklar ve sokaklarda kalan Suriyeli aileler, güneşten korunmak için kıyafet ya da çarşaflarla yaptıkları tentelerle ilginç görüntüler oluşturuyor.

Kaçak geçiş sırasında bindiği botun batmasıyla hayatını kaybeden 3 yaşındaki çocuğun cansız bedeninin sahile vurması, kentte kalan Suriyelileri de derinden üzdü. Suriyeli sığınmacılar, gazete manşetlerine taşınan fotoğrafa uzun uzun baktı.

SURİYE'DEN AVRUPA'YA KAÇIŞ

Suriyeli Muhammad Edib Khursan (32), eşi ve 3 çocuğuyla Suriye'nin güneyindeki Dera kentinden 4 gün yürüyerek çölü aşıp Türkiye'ye vardıklarını, bir aydır Basmane'deki sokaklarda yatıp kalktıklarını söyledi.

"Avrupa'ya kaçmak istiyorum, denizden, karadan, havadan, hangi yol olursa olsun, Avrupa'ya gitmek istiyorum" diyen Khursan, karşılaşacakları tehlikelerin farkında olduklarını anlattı.

Khursan, şunları kaydetti:

"İnternette tehlikeleri görüyoruz, ölümleri, kıyıya vuran cesetleri ya da Yunan sahil güvenlik ekiplerinin botları batırdığını görüyoruz ama ne olursa olsun, devam etmek istiyoruz çünkü biz zaten Suriye'de ölümden kaçtık, zaten orada ölüm var. Bu şekilde ya kurtulacağız ya da ölmeye devam edeceğiz. Zaten çocuklarım için kaçıyorum ben, bu çocuklara sağlam bir gelecek sunmak için kaçmaya çalışıyorum, kendim için değil.

Ben bu çocukları kurtarmak için bu tehlikeleri göze alıyorum."

KENDİ OĞLUM GİBİ HİSSETTİM

Khursan, dün, Bodrum'da 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin sahile vuran cansız bedeninin fotoğrafını gazetelerde gördüğünü dile getirdi.

Khursan, şöyle konuştu:

"Bu çocuğu sanki benim oğlum gibi hissettim. Bu fotoğrafa rağmen yoluma devam edeceğim. Başka ne yapacağım? Görüyorsunuz, sokakta yaşıyorum. Ne olursa olsun, yoluma devam edeceğim. Ya öleceğiz ya Avrupa... Başka bir seçenek yok. Bir kere öleceğiz, Suriye'de, burada ya da denizde.. Ya da kurtulacağız."

Khursan, yanında getirdiği 4 bin doların hırsızlar tarafından çalındığını belirterek, duruma tepki gösterdi.

KENDİ TOPRAKLARIMIZDA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Suriyeli Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali de Ege Denizi'nin Suriyelilere mezar olduğunu, Birleşmiş Milletlerin (BM) ve büyük devletlerin Suriye'deki savaşı durdurmak için adım atması gerektiğini söyledi.

İzmir'e gelen birçok Suriyeli ile bağlantı kurduklarını ve Avrupa yolunun tehlikelerini anlattıklarını ifade eden Ali, şöyle konuştu:

"Suriyelilerin yüzde 90'ı diyor ki: 'Bizim için en tatlı toprak, kendi toprağımızdır. Biz ne Türkiye'yi ne de Avrupa'yı istiyoruz, kendi toprağımızda barış içinde yaşamak istiyoruz, savaş bitsin. Biz kendi toprağımızdan, kültürümüzden kopmak istemiyoruz. Biz çocuklarımızı ölümden kaçırıyoruz.' Herkes kendisi için değil, sadece çocuklarını kurtarmak için Suriye'den kaçıyor."

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.