Bir Simit Arabasıyla Hayatı Değişti

Mersin'de cami bahçesinde bekleyip vatandaşların verdiği yardımlarla geçimini sağlayan 36 yaşındaki engelli Mehmet Altındağ, İŞKUR ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle aldığı simit arabasıyla iş sahibi oldu.

Çocuklukta geçirdiği felç nedeniyle bir bacağını kaybeden Altındağ, küçüklüğünden itibaren birçok iş girişiminde bulundu. Engelli olduğu için girdiği işlerden çıkmak zorunda kalan Altındağ, 12 yaşında son çare olarak Muğdat Camisi'nin bahçesinde bekleyerek, orada kendisini tanıyan vatandaşların verdiği yardımlarla hayatını devam ettirmeye başladı.

YARDIMLARLA GEÇİNİYORDU

Yaklaşık 24 yıl boyunca yardımlarla geçinen ve 10 ay önce evlenen Altındağ, çalışarak para kazanmaya gayret etse de bunda başarılı olamadı.

Aldığı bir motorla mahalle aralarında soğan ve patates satan Altındağ, geçirdiği kaza sonrası bu işten de vazgeçmek zorunda kaldı.

Ardından İŞKUR ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü "Simit Arabam Engel Tanımam Projesi" kapsamındaki destekten faydalanan Altındağ, aldığı simit arabasıyla işini kurdu.

Öte yandan proje kapsamında 12 ortopedik engelliye simit arabası alınarak istihdama katkı sağlandı.

KİMSEYE EL AÇMADAN GEÇİMİMİ SAĞLIYOR

Altındağ, İŞKUR'dan kendisine gelen mesajla projeden haberdar olduğunu belirterek, başvurusunun kabul edildiğini söyledi.

Proje kapsamında hijyen ve diksiyon kursuna katıldığını aktaran Altındağ, "Belediye, bu projeyle engellilere çok büyük katkı sağladı. Biz engelliyiz. İnsanların yüzde 80'i bize duygusal bakıyor, acıyor. Şimdi ise herkes 'iyi olmuş' diyor. Kimseye el açmadan geçimimi sağlıyorum. Herkesin bana bakış açısı değişti. Sabah 06.00'da geliyorum akşam 17.00'ye kadar buradayım. Yakında baba olacağım, çok mutluyum. Allah bize bu fırsatı tanıyanlardan razı olsun. Geçimimi bu şekilde sağlıyorum" diye konuştu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.