BİLİM ADAMLARI: ORUÇ TUTMAK ÖMRÜ UZATIP BİRÇOK HASTALIĞI ENGELLİYOR

New England Tıp dergisindeki bir makalede, günün 6-8 saatinde gıda tüketip geri kalan 16-18 saatinde yemekten uzak durmanın, birçok hastalığı engellemenin yanı sıra kan basıncını düşürdüğü ve ömrü uzattığı tespiti yapıldı.

Uzmanlar, günün 16-18 saatinde yemekten uzak durmak veya haftada belirli aralıklarla oruç tutmanın ömrü uzattığını ve birçok hastalığı engellediğini tespit etti.

New England Tıp dergisinde çıkan bir makalede, günün 6-8 saatinde gıda tüketip geri kalan 16-18 saatinde yemekten uzak durmanın, birçok hastalığı engellemenin yanı sıra kan basıncını düşürdüğü ve ömrü uzattığı tespiti yapıldı.

Orucun obezite, diyabet ve kalp rahatsızlıklarının tedavisinde bir metot olarak önerilebileceği vurgulanan makalede, bunun için "günlük sınırlı tüketim" ve "haftada 2 gün oruç tutma" olarak 2 yöntem ortaya konuluyor.

İnsan ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylere dayanan çalışma, belirli aralıklara oruç tutmanın metabolizmada yenilenmeyi sağladığı için hücre sağlığını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor.

Makalede yer alan tespitler arasında, orucun insülin direncini artırması nedeniyle diyabete iyi geldiği de yer alıyor.

Kaynak: AA

ORUÇ NEDİR? ORUCUN FAYDALARI NELERDİR?

ORUÇ NEDİR? ORUCUN FAYDALARI NELERDİR?

 

ÇOK ORUÇ TUTMAK İSTEYENLERE PEYGAMBERİMİZİN TAVSİYELERİ

ÇOK ORUÇ TUTMAK İSTEYENLERE PEYGAMBERİMİZİN TAVSİYELERİ

ORUÇ İLE İLGİLİ BENZER HABERLER

ORUCUN HİKMETİ NEDİR? ORUÇ NİÇİN FARZ KILINMIŞTIR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle