Bilal Habeşi’nin (r.a.) En Fazla Sevap Umduğu İbadet

Bilal-i Habeşi’nin (r.a.) ibadetler içinde en fazla sevap umduğunu söylediği ibadet.

Her abdest veya boy abdesti aldıktan sonra, en az iki rekât namaz kılmak sûretiyle, İslâm nîmetini ve abdest alma bahtiyarlığını lûtfeden Cenâb-ı Hakk’a şükretmek, güzel bir haslettir.

Nitekim Hazret-i Osman -radıyallâhu anh-, insanlara öğretmek maksadıyla abdest aldıktan sonra şöyle demiştir:

“Resûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’i bu şekilde abdest alırken gördüm. Abdesti bitince de Efendimiz şöyle buyurmuştu:

«–Kim şu abdestim gibi abdest alır, arkasından iki rekât namaz kılar ve namazda nefsinin vesvesesinden uzak durursa, geçmiş günahları affedilir.»” (Buhârî, Vudû, 24)

EN FAZLA SEVAP VEREN İBADET

Resûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Bilâl -radıyallâhu anh-’a:

“–Ey Bilâl! Müslüman olduktan sonra yaptığın ibâdetler içinde en fazla sevap umduğun hangisidir? Çünkü ben Cennet’te, senin ayakkabılarının sesini önümde duydum!” diye sordu. Hazret-i Bilâl de:

“–Gece veya gündüz, abdest aldıktan sonra kılabildiğim kadar namaz kılarım. En fazla sevap beklediğim ibâdet budur.” dedi. (Buhârî, Teheccüd 17, Tevhîd 47; Müslim, Fedâilü’s-Sahâbe 108)

Allah Resûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Hazret-i Bilâl’in Cennet’te önünde yürüdüğünü rüyâsında görmüştür.[1] Cenâb-ı Hak, nâfile namazın ehemmiyetini bildirmek için Efendimiz’e böyle bir rüyâ göstermiştir.

Dipnot:

[1] Bkz. Buhârî, Ashâbü’n-Nebî, 6.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

BİLAL-İ HABEŞİ (R.A.) KİMDİR

BİLAL-İ HABEŞİ (R.A.) KİMDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle