Altınoluk Dergisinin Kasım 2019 Sayısı Çıktı

Altınoluk dergisinin 405. sayısı çıktı. Altınoluk dergisinin kasım 2019 sayısı “Dijital Dünyaya Ahlâk Lâzım” kapak başlığıyla yayınlandı.

“Dijital Dünyaya Ahlâk Lâzım” kapak başlığıyla çıkan Altınoluk dergisinin 405. sayısı şu şekilde takdim edildi.

SAĞ ELİNDEN YARDIM AL

İşittiği sözleri hafızasında tutamadığını söyleyen bir sahabesine Rasûlullah Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “sağ elinden yardım al” tavsiyesinde bulunmuşlardı. Yazmak bir anlamda hafızanın sınırlarını genişletmekti. Modern zamanlarda ortaya çıkan bütün teknolojik gelişmeler insanın mevcut kabiliyet ve becerilerinin sınırlarını artıran bir mahiyette tezahür etti. Şimdilerde dijital dünya dediğimiz iletişim ve etkileşim âleminin, bunun da ötesine geçtiğine şahitlik ediyoruz. Sanal gerçeklik kavramı ile artık gerçek olanın da alternatifi üretiliyor. Görme, dokunma, işitme, koklama ve tatma gibi duyularımıza hitap eden bu teknoloji zihnimizde hakikate alternatif, yeni bir gerçeklik meydana getiriyor.

İNSANLAR BİR YARIŞ İÇİNDE

Dünya içinde dünya oluşturmak anlamına gelecek bu gelişmeler ayetin muhteşem ifadesi ile hepsinin mahiyetinin “bir oyun, bir eğlence, bir süs, aranızda karşılıklı bir övünme, çok mal ve evlat sahibi olma yarışı” olması gerçeğini değiştirmiyor. Dijital dünya da son tahlilde bir oyun ve eğlence, afili aletlerle gösterişi yapılan bir süs, daha çok beğeni, tıklama ve görüntülenme sayısı ile bir övünme ve daha çok takipçi ve kullanıcı elde etme yarışından başka nedir ki? Bu dünya da gerçek dünya gibi hesaba, sorguya ve imtihana tabidir. Bu dünyayı da gerçek dünya gibi kurtaracak olan İslam ahlâkının şaşmaz, değişmez ve pörsümez umdeleridir.

DİJİTAL DÜNYAYA AHLÂK LÂZIM

“Dijital Dünyaya Ahlâk Lâzım” başlığı ile işlediğimiz konunun bu zaviyeden ilginizi çekeceğini ümit ediyoruz. Her şeyin çarpıtılabildiği, olmayanın var gibi gösterildiği, algının hakikatin yerini aldığı, sanal olanın gerçeği bastırdığı dijital dünya mayınlı bir yolda yürür gibi dikkatli olmamız gereken bir yerdir. Bu dünyanın oluşturduğu tasavvur çerçevesi göze hitap ettiği için sıkıntılıdır. Bu minvalde Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamızla yapılan mülakatı, konuya özgün bir bakış açısı getirmesi itibarıyla özellikle dikkatlerinize arz ederiz.

Muharrem ve Safer’i geçirdik, Rebîülevvel ayına girdik. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in veladeti ile âlemlerin nura gark olduğu bu ayda hululüyle müşerref olacağımız Mevlid Kandilinizi tebrik eder, muhabbet-i Rasûlullah ile gönüllerimizin hep şad olmasını Rabbimizden niyaz ederiz.

Yeni abone döneminde verdiğimiz hediyemiz “Kitabımız Kur’an Muhtevası ve Faziletleri” isimli eserin dağıtımı devam ediyor. Biz de gönül dostlarımız ile buluştuğumuz yerlerde hem bu faydalı eserin tanıtımını yapıyor, hem de hepimizi pasif izleyicilere dönüştüren dijital dünyaya karşı hakikatin taliplisi aktif okurlar olmanın önemine işaret ediyoruz. Okumak, dijital malumat seline maruz kalmış kalbimiz ve zihnimiz için yegâne kurtuluş vesilesidir. Okumaktan, satırlardan, kitaplardan ve bittabi Altınoluk’tan ayrılmayınız efendim. Mevlâmızdan hayırlar niyaz ediyor, bir sonraki sayıda buluşmak temennisi ile hepinizi Allah’a emanet ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi altınoluk.com’da…

DİJİTAL BAĞIMLI BİR NESİL YETİŞİYOR

DİJİTAL BAĞIMLI BİR NESİL YETİŞİYOR

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle