50 MİLYON ÇOCUK EVSİZ KALDI

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, dünya çapında 50 milyon çocuğun evinden edildiğini rapor etti. Çocuk mültecilerin yüzde 45'i Afganistan ve Suriye'den.

Rapora göre, çocuklar; savaş, şiddet nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler'in Çocuklar İçin Acil Yardım Fonu Direktörü Anthony Lake, raporla birlikte yayınladığı yazılı açıklamasında "Çocuk bireylerin, minik bedeni sahile vuran Alan Kurdi'nin,  Ümran Dakniş'in ambulansta otururken sersemlemiş kanlı yüzü hafızalardan silinmiyor. Bunlar dünyayı şok etti" ifadelerini kullandı.

"Ama her görüntü, her çocuk tehlikedeki milyonlarca çocuğu temsil ediyor. Bu durum tüm çocuklar için şefkatle harekete geçmemizi gerektiyor" çağrısı yaptı.

Küresel verilere göre 10 milyon çocuk mülteci var.

28 milyon çocuk şiddet ve savaş nedeniyle evlerinden oldu. Buçocuklara ek olarak, 17 milyon çovuk temel ihtiyaç malzmelerine ulaşamadığı için ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı.

Çete savaşları, aşırı yoksulluk nedeniyle evlerinden ayrılan 20 milyon çocuk bulunuyor.

UNICEF raporu çocukların gittikleri yerlerde de kötü muameleye maruz kaldıklarına dikkat çekerken, "Çoğu çocuk suistimal edilme ve gözaltı merkezlerinde tutulma riskleri yaşıyor. Çünkü bu çocukların belgeleri bulunmuyor" uyarısı yaptı.

Çarpıcı başka bir ver ise, çocukların ailelerinden kopuşuyla ilgili. Rapora göre 100 bin'dne fazla çocuk, tek başına sınırları geçerek 78 farklı ülkeye iltica etti. 2014'e göre bu alandaki sayı üçe katlanmış durumda.

2015 yılındaki çocuk mültecilerin yüzde 45'i ise Afganistan ve Suriye'den.

Kaynak: UNICEF, El Cezire Türk

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle