KARİYE CAMİÎ TARİHİ

0

Kariye Camisi eski adıyla Khora Kilisesi ne zaman ve kim tarafından yaptırılmıştır? Kariye Camisi nerede? Kariye Camiî tarihi, özellikleri, hakkında kısaca bilgi… Şimdi müze olarak hizmet veren “15 asırlık mabed: Kariye Camisi” hakkında bilinmeyenler…

Haber: Murat Karadeniz

Khora kelimesi, Yunancada “şehir dışı, kırsal alan” anlamına gelmektedir. Kariye ismi de buradan gelmektedir. 5. yüzyılda yapılan İstanbul surlarının dışında küçük bir kilise vardı. Bizans İmparatoru I. Jüstinten tarafından (527-565 yıllarında) buradaki kilisenin yerine Khora Kilisesi yaptırıldı.

Kariye Mosque, Constantinople, 1908

Blakhernai Sarayı’na yakın olduğu için bir dönem önemli dinî merasimlerde saray kilisesi olarak kullanıldı.

Kariye Camiî mozaikleri

11. yüzyılın sonlarına doğru yeniden inşa edilen mabet, 1204–1261 yılları arasındaki Latin işgali süresince tahrip edildi. İmparator II. Andronikos (1282- 1328) zamanında tekrar tamir edilen kilise, bu dönemde mozaiklerle ve fresklerle süslendi.

KARİYE’NİN KİLİSEDEN CAMİYE ÇEVRİLMESİ

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethi sırasında yapı, hiçbir zarar görmedi. Uzunca bir süre kilise olarak kullanılmaya devam edilen Khora Manastırı Kilisesi, Sultan II. Bayezit döneminde, Sadrazam Hadım Ali Paşa (Atik Ali Paşa) tarafından 1511 yılında camiye çevrildi ve yanına bir de medrese eklendi. Osmanlı döneminde, camiye çevrilen mabet dışındaki manastır yapıları zamanla yıkılarak kayboldu.

15 ASRIN MİRASI

18. yüzyılın ilk yarısında yapıya, Kızlarağası Hacı Beşir Paşa tarafından bir mektep ve aşevi eklendi. Bu ek yapılar da günümüze ulaşamadı.

KARİYE CAMİÎ’NİN MÜZEYE ÇEVRİLMESİ

Bakanlar Kurulunun kararı ile 1945 yılında müzeye dönüştürülen camide Amerikan Bizans Enstitüsü’nün yaptığı çalışma sonunda sıvayla kapatılan mozaiklerin ve freskoların üzeri açılarak ortaya çıkarıldı.

Günümüzde Kariye Müzesi olarak adlandırılan bu mabet, Doğu Roma sanatında gerek mimarisi, gerek  mozaik ve freskolarıyla oldukça ilgi çeken bir yapıdır.

KARİYE MÜZESİ ZİYARET GÜNLERİ VE SAATLERİ

Çarşamba günleri dışında her gün 09.00-16.30 saatleri arasında Kariye Camisi (Müzesi) ziyaret edilebilir.

KARİYE MÜZESİ NEREDEDİR? – HARİTA

Adres: Dervişali Mh. Kariye Camiî Sk. No: 8 Fatih/İstanbul 34087

Telefon: (0212) 631 92 41

CAMİ İKEN MÜZE OLAN MABET: KARİYE

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
MELEKLER ALLAH’IN ORDULARI MIDIR?

Melekler bir insan gibi savaşmışlar mıdır? Cenâb-ı Hak buyuruyor: “Hatırlayın ki, siz Rabbinizden yardım istiyordunuz. O da, ben peşpeşe gelen...

Kapat