Zamanımızın Fitneleri

Câhiliyye devrinin yeniden zuhûruna sahne olan günümüzde, ilâhî kahır ve gazaba sebebiyet veren bütün bu kötülüklerin hepsi mevcut. Peki günümüzün fitneleri neler?

Zamanımızın fitneler:

  • Milyonlarca mazlum insan, bilhassa mâtem yurtlarına dönen İslâm âlemi; zâlimlerin işkenceleri altında inliyor.
  • Sömürülen maddiyat, teknoloji ve yapay zekâ ile; «Bizden kuvvetlisi yok!» diye şımaran birtakım güçler, kibirle ateizm propagandası yapıyor. İslâm’a fobi / korkulacak bir şey iftirası atıyor.
  • Kapitalizm’in pençesinde her şey maddiyat, fâiz ve sömürme üzerine kurulu. «Altta kalanın canı çıksın!» anlayışı hâkim. Merhamet unutulmuş, vicdanlar kurumuş. Aynı dünyada bir tarafta milyonlar aşırı yemekten, oburluktan, diğer tarafta da garip ve çaresiz milyonlar açlıktan ölüyor.
  • Ahlâksızlık, kendine hak ve iltifat arayışına girişmekte. Kendisini îkaz edene saldırmakta. Yeni nesilleri iğfal etmek üzere hücum etmekte.
  • İnternet ve cep telefonları, insanları âdetâ gönüllü köleler ve robotlar hâline getirmekte. Menfî programlar, rezil modalar ve yanlışa özendirici reklâmlar; nesilleri, biyolojik anne-babalarından koparıp, başka diyarların çocuğu hâline getiriyor.

Bunların biri dahî, geçmişte gazab-ı ilâhînin galeyâna gelmesine ve bir kavmin yeryüzünden silinmesine kâfî gelmişti. Bugün hepsi katlanarak mevcut, hepsi birden işlenmekte.

Cenâb-ı Hak; Fahr-i Kâinât Efendimiz’in duâsına icâbetle, topluca helâk etmiyor, insanlığı yeryüzünden silmiyor. Fakat mevziî ve mahallî olarak, kahır ve gazab tecellîleri devam ediyor.

Ehl-i İslâm olarak bu gazab tecellîlerinden muhafaza olmak için çok gayret etmemiz îcâb eder. Bunun yolu, Cenâb-ı Hakk’ın gazabına müstehak olan çirkin fiilleri ve kötü hâlleri tespit edip onlardan içtinâb etmek, uzak durmaktır.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Yıl: 2020 Ay: Temmuz, Sayı: 185

FİTNE VE FESAT ZAMANLARINDA NE YAPMALIYIZ?

Fitne ve Fesat Zamanlarında Ne Yapmalıyız?

KIYAMETTEN ÖNCE ORTAYA ÇIKACAK EN BÜYÜK FİTNE

Kıyametten Önce Ortaya Çıkacak En Büyük Fitne

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle