Suriyeli Çocukların Dedesi Oldu

Aydın'da soğuk havada kalacak yeri olmayan Suriyeli aileye evinin alt katını veren ve tüm eşyalarını temin eden Mustafa Turan, yakından ilgilendiği Suriyeli ailenin çocuklarına da adeta dedelik yapıyor.

Ülkesindeki iç savaştan ve DEAŞ terör örgütünden kaçarak Aydın'a gelen Suriyeli Elmeşhur ailesini kira almadan evine yerleştiren ve ailenin tüm eşyalarını temin eden 74 yaşındaki Mustafa Turan, yakından ilgilendiği ailenin çocuklarını da torunlarından ayırmıyor.

SURİYELİ AİLENİN SORUNLARIYLA İLGİLENİYOR

Efeler ilçesine bağlı Efeler Mahallesi'nde kendisine ait 3 katlı binanın alt katındaki daireyi soğuk havada kalacak yeri olmayan 3 çocuklu Suriyeli aileye veren Turan, kira istemediği ailenin tüm sorunlarıyla da ilgileniyor.

Eşyası olmayan aileye koltuk, dolap, çamaşır makinesi alan Mustafa Turan, yardım kuruluşlarını ziyaret ederek, ailenin diğer ihtiyaçlarının da tamamlanmasını sağladı.

Arapça öğrenmeye başlayan Turan, Suriye'nin Rakka şehrinden terör örgütü DEAŞ'ın baskıları sonucu 6 ay önce ayrılarak Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Elmeşhur ailesini sık sık ziyaret ederek, ihtiyaçları olup olmadığını soruyor.

Suriyeli çocuklara bisiklet alan Mustafa Turan, torunlarından ayırmadığı Zeynel Abidin (2), Tacettin (3) ve Seyfettin Elmeşhur (6) ile evin bahçesinde oyunlar oynuyor.

Turan'ın eşi Seher Turan ise hamile olan Cevahir Elali'nin ev işlerine yardım ediyor.

EŞİMLE BERABER ARADA İNİP HAL HATIR SORUYORUZ

Mustafa Turan, titiz biri olduğunu, evine kiracı alacağı zaman oldukça seçici davrandığını, ancak soğuk havada kalacak yeri olmayan Suriyeli aileyi görünce tereddüt etmeden evini onlara ücretsiz tahsis ettiğini söyledi.

Sadece Allah'ın rızasını gözettiğini vurgulayan Turan, "Geldiler bize ama hiçbir şeyleri yok. Kendi imkanlarımızla ve hayır işleriyle uğraşanlara durumu anlattık. Sağ olsunlar onların da yardımıyla eve eşya aldık. Biz onlardan memnunuz, inşallah onlar da bizlerden memnundur. Ensar-muhacir ilişkisi içinde olduk. Benim 21 torunum vardı, 3 de bunları sayarsak 24 torunum oldu. Beni çok seviyorlar, ben de onları çok seviyorum. Eşimle beraber arada inip hal hatır soruyoruz. Aileden birileri oldular artık." diye konuştu.

Eşi Yasin'in inşaatlarda çalışarak evi geçindirdiğini ifade eden Suriyeli Cevahir Elali ise şunları kaydetti:

"Mustafa amcadan Allah razı olsun. Bize ne gerekiyorsa yardım etti. Biz 5 aile bir evde kalıyorduk. Yatacak yerimiz yoktu. Mustafa amca bize sahip çıktı. Hayat Suriye'de çok zor. Orada savaş var. Kalmak isterdik ama DEAŞ'ın zulmünden kaçmak zorunda kaldık. Geldik Türkiye'ye, buralar çok güzel. Allah Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun."

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.