SU TÜKETİMİNİ ARTTIRIN!

Suyun sağlıklı beslenme açısından önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Sibel Mumcu, birkaç öneride bulundu.

Yeterli su tüketiminin kazanılması gereken bir alışkanlık olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen Sibel Mumcu, gün içinde kolaylıkla uygulanabilecek ve su tüketimini artıracak önerilerini sıraladı.

Mumcu, "Vücudumuz suyu depolayamaz ve içtiğimiz suyun neredeyse tamamını aktif bir şekilde kullanır. Bu nedenle vücudun ihtiyacını karşılayacak olan su miktarı, her gün düzenli bir şekilde tüketilmelidir” dedi.

SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN

Yetersiz su tüketen kişilerde en sık karşılaştığımız davranış şekli, su içmek için susamayı beklemektir. Oysa susamadan su içerek hem su tüketiminizi artırabilir, hem de su kaybının neden olduğu halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluklarından korunabilirsiniz.

HEDEFİNİZİ İHTİYAÇLARINIZ DOĞRULTUSUNDA BELİRLEYİN

Herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan sağlıklı bir insanın günde en az 1,5- 2 litre su içmesi önerilir. Ancak bu miktar; hastalık, hamilelik ve emziklilik gibi özel durumların yanı sıra, çalışma temposuna ve mevsimsel koşullara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Özellikle sıcaklıkların yüksek seyrettiği bu günleri sporla bir araya getiriyorsanız hedefinizi 2- 2,5 litreden aşağıda tutmayın.

BAŞLANGIÇ VE BİTİŞLERE SU SEREMONİSİNİ EKLEYİN

Gün başlangıçları ve bitişleri bazı alışkanlıkları pekiştirmek için kolaylık sağlayabilir. Yatağınızın başucunda bulunduracağınız şık bir su şişesi size gece-gündüz su içmeyi hatırlatırken, su içme alışkanlığı kazanmanız için de önemli bir destek olabilir.

SUYUNUZU NASIL ALIRDINIZ: BARDAKTA MI, ŞİŞEDE Mİ?

Su tüketimini artıran ve önemli olduğu kadar da gözden kaçan ayrıntı, suyu nasıl tüketmeyi sevdiğiniz olabilir. Suyu bardaktan mı, yoksa şişeden mi içtiğinizde daha çok tükettiğinizi takip ederek su içme alışkanlığınızı geliştirebilirsiniz.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle