Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır mı? Gusül Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oruçluyken gusül almak orucu bozar mı? Oruçluyken gusul abdesti alırken nelere dikkat etmeli? Oruçlu iken banyo yapılır mı?

Ramazan ayında gusül (boy abdesti) alırken dikkat edilmesi gerekenler.

 • Oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı?

Uykuda ihtilam olmak yani cünüp olamak orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb durmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Ancak ağıza su verince gargara yapılmaz. Sadece ağıza suyu alıp boşaltımak yeterlidir.

 • Oruçlu bir kimsenin guslederken ağza ve burna su vermesinin ölçüsü nedir?

Guslederken ağza ve burna su vermek farzdır. Ağza verilen suyu boğaza kadar ulaştırıp çalkalamak ve burna verilen suyu da iyice çekmek sünnettir. Bu hüküm oruçlu olmayan kimseler içindir. Oruçlu olanların, boğaza veya genze su kaçma ihtimali olduğu için böyle yapmaları uygun olmaz. Onlar gusülde ağza ve burna su verirken mübalağa etmeyip abdestte yaptıkları gibi yaparlar. (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, I, 237, 291)

 • Banyo Yapmak Orucu Bozar mı?

Yıkanmak, banyo yapmak,  duş almak, yüzmek orucu bozmaz. Ancak ağza kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyla. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz  -sallâllâhu aleyhi ve sellem- oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır.

Ağız çalkalamak, orucu bozmaz. Ağıza alınan su yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği husus, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna su vermelidir. Hata ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur kaza gerekir, kefaret gerekmez.

GUSÜL ABDESTİ (BOY ABDESTİ) NASIL ALINIR?

Gusül Abdesti (Boy Abdesti) Nasıl Alınır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • oruçlu iken diş fırçalaybilirmiyiz

  gusul abdestimden şüpheye düştüm orucluyken tekrar gusul abdest aldım fakat boğaza kadar su alip gargara yaptim burnuma su çektiğinde genzime geĺsi su fakat yutmadım geri tükürdum orucum bozuulmusmudur

  Ben sahurda gusül alırken ezan okundu. Orucum gecerlimidir?

  • Geçerlidir endişe etmeyiniz.

  Allah razı olsun bir çok kişi bilmiyor.

Yorum Ekle