Mustafa El Bekri Hazretleri'nin Salavatı

Mustafa el-Bekrî Hazretleri'nin okuduğu salavatın Arapçası ve Türkçe anlamı...

Evliyânın büyüklerinden. İsmi Mustafa bin Ali bin Kemâlüddîn bin Abdülkâdir Muhyiddîn Sıddîki Bekrî’dir. 1099’da (1688) Şam’da doğdu. Meşhur Bekrî ailesine mensup olan büyük dedesi Muhammed Bedreddin el-Bekrî (ö. 1062/1652) Mısır’dan gelip Şam’a yerleşmişti. Kutbüddin el-Bekrî babasının vefatı üzerine altı aylıkken yetim kaldı. Annesiyle birlikte dayı ve amcalarının evinde yetişti. Baba tarafından Hz. Ebû Bekir’e, anne tarafından da Hz. Ali’ye ulaşan soyunu oğlu Ebü’l-Fütûh Kemâleddin ile Abdülganî en-Nablusî tesbit etmişlerdir (bk. Harîrîzâde, I, vr. 141b vd.). 1162 (m. 1749) senesi Rebî’ul-evvel ayının üçünde Pazartesi gecesi yatsı namazından sonra Kâhire’de vefât etti. Karafe-i Kübrâ denilen yere defnedildi.

Mustafa el-Bekrî Hazretleri'nin okuduğu salâtın Arapçası ve Türkçe anlamı.

  • Arapçası:

اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ الْفَاتِحِ لِمَا أُغغْلِقَ وَالْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ وَالنَّاصِرِ الْحَقَّ بِالْحَقِّ وَالْهَادِي إِلَى صِرَاطِكَ الْمُسْتَقِيمِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَعَلٰى آلِهِ وَأَصْحَابِهِ حَقَّ قَدْرِهِ وَمِقْدَارِهِ الْعَظِيمِ

  • Anlamı:

"Allah’ım! kapalılığı açan, kendinden önceki nebilerin hâtemi, Hak ile hakka yardım eden, doğru yoluna ileten, Efendimiz Muhammed’e salât u selâm eyle ve onu mubârek eyle! Allah ona, âline ve ashâbına kadr ü kıymetince ve kıymetinin büyüklüğünce salât eylesin." (Nebhânî, Efdal, 54)

KUR’AN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE DUA

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle