MESCİD-İ NEBEVİ'DE NAMAZ KILMANIN FAZİLETİ

Mescid-i Nebevî nerede ve kimler tarafından inşa edildi? Peygamber Efendimiz, Hz. Ebubekir ve Ömer'in (r.a.) de kabirlerinin bulunduğu Mescid-i Nebevî'de namaz kılmanın fazileti.

Hz. Peygamber'in (s.a.s.) Medine'ye hicretinden hemen sonra ashabıyla birlikte inşa ettiği ve Mescid-i Nebevî ya­hut Mescid-i Resül diye anılan Medine Mescidi, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'dan sonra yer yüzündeki en fazi­letli mescittir. Resülüllah'ın kabr-i şerifi de Mescid'in doğu yönünde bulunan hücrede yer almaktadır. Mescid'in geniş­letilmesi sebebi ile günümüzde bu hücre mescidin içinde kalmıştır. Hz. Ebubekir ile Hz. Ömer'in kabirleri de aynı yerdedir.

Resülüllah Efendimiz,

“Mescid-i Haram, benim şu mecidim (Mescid-i Nebi) ve Mecid-i Aksa'dan başka hiç bir mescid için (namaz kılmak, ibadet etmek maksadi ile) yolculuk yapmak uygun olmaz”[1] anlamındaki hadisi şerifi ile, Mecscid-i Nebi'yi ziyaretin ve orada ibadet etmenin faziletini ifade buyurmuştur. Yine,

“Benim şu mescidimde kılınan bir vakit namaz, Mescid-i Haram dışındaki diğer mescitlerde kılınacak bin vakit namaza denktir”[2] anlamındaki hadisi ile de bu mescid-i şerifin fazi­letini dile getirmiştir.

Dipnotlar:

[1] Buhârî, Savm, 67; II, 250.

[2] Nesâî, Mesâcid, 4; II, 33.

Kaynak: Diyanet Hac İlmihali

MESCİD-İ NEBEVİ’DE 40 VAKİT NAMAZ KILMANIN FAZİLETİ NEDİR?

MESCİD-İ NEBEVİ’DE 40 VAKİT NAMAZ KILMANIN FAZİLETİ NEDİR?

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle