Küçük Emir Kulağının Açılması İçin Destek Bekliyor

Gaziantep’te doğuştan sağ kulak kepçesi küçük ve kapalı olan 9 yaşındaki Vakkas Emir Sarı, kulağının ameliyatla açılması ve plastik cerrahiyle kulağına kıkırdak eklenmesi için destek bekliyor.

Doğuştan sağ kulak kepçesi küçük ve kapalı olan 9 yaşındaki Vakkas Emir Sarı, hayırseverlerin yardımıyla ameliyat olup sağlığına kavuşmayı ümit ediyor.

Gaziantep’te Ferit ve Nuray Sarı çiftinin 3 çocuğundan ikincisi olan Vakkas Emir Sarı’nın, doğuştan sağ kulak kepçesi küçük ve kapalı. Emir Sarı’nın plastik cerrahi operasyonla hem sağ kulağının açılması hem de kulağına kıkırdak eklenmesi gerekiyor.

Sarı ailesi ve küçük Emir, ameliyatın gerçekleşebilmesi için hayırseverlere yardım çağrısı yaptı. İlkokul 4. sınıfta devam eden Emir Sarı, “Okulda bazı arkadaşlarım, benimle dalga geçiyor. ‘Kulaksız’ diyorlar. Bu beni çok üzüyor. Kulağımın açılması için hayırseverlerden destek bekliyorum.” dedi.

Anne Nuray Sarı da oğlu Emir’in sağ kulak kepçesinin doğuştan küçük ve kapalı olduğunu söyledi. Sarı, Gaziantep'te şimdiye kadar Emir’in durumuna bakan doktorların, kulağı düzeltmek için en az 7 ameliyat yapacaklarından bahsettiklerini ve kendilerine Emir’in iyileşeceğine dair garanti veremediklerini ifade etti.

Kendilerine kesin tedavi garantisi veren Bodrum'daki bir cerrah ile görüştüklerini anlatan anne Nuray Sarı, şöyle konuştu:

“Doktor, iki ameliyat yapacağını söyledi. Ameliyatlar 150 bin liraya mal oluyor. Bizim ekonomik durumumuz o kadar iyi değil. Durumum el vermiyor. Sağlık güvencemiz de yok. Olsa dahi zaten estetik olduğu için karşılamıyor. Şu an eşim de çalışmıyor. Bir dükkan açtık. O da yürümedi, kapattık. İnşallah eşim iş bulur. Boşta kalacak diye bir şey yok. 3 çocuğumuz var. Şimdilik evin geçimini idare ediyoruz.”

Kulağı kapalı ve küçük olduğu için oğlu büyüdükçe derinin çekmesinden dolayı ağzının da kulağa doğru eğildiğini dile getiren Sarı, “Önce aslında bu kadar fark edilmiyordu. Emir büyüdükçe ağzı yana kayıyor. O yüzden açıkçası korkuyorum. Çocuğum okula gidiyor, çevreden ve çevredeki sözlerden etkileniyor. İster istemez arkadaşları dalga geçiyor. Bu bir anne için zor bir duygu, çok acı. Kendisi de etkileniyor, üzülüyor.” diye konuştu.

Ağzın eğilmeye başladığını doktorların da muayenede tespit ettiğini aktaran Sarı, “Son götürdüğüm doktor, ‘ben onu ameliyat sırasında hallederim, kulaktan dolayı çekiyor’ dedi. Kulağı açık olmadığı için deri yukarıya çekiyor, geriliyor. Dikkat ederseniz sağ tarafı diğer yanağına göre zayıf.” dedi.

Anne Sarı, “Yardımseverlerden, hayır yapanlardan destek bekliyorum. Başka bir şey istemiyorum, sadece çocuğumun geleceği, sağlığı için destek istiyorum. Sadece arkadaşlarının içinde, sosyal çevre içinde ezilmesin, yıpranmasın diye bu desteği bekliyorum.” açıklamasında bulundu.

Sarı, yakın çevrelerinin 2 bin 500 lira kadar para topladığını, kendilerinin yaklaşık 20 bin lira biriktirebildiklerini belirterek, hayırseverlerden destek istedi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.