Koronavirüs Sürecinde Camilerde Uyulması Gereken Kurallar

Camiler ibadete açıldı. Camiye gidenler nelere dikkat edecek? İşte Diyanet'in pandemi sürecinde camilerde uyulmasını istediği 6 kural.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde camilerde, bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan cami ve mescitlerde kılınacak namazlar için alınması gereken tedbirlere ilişkin afiş yayınladı.

Başkanlığın internet sitesinde, “Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor” başlığıyla yer alan afişte, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir süredir cemaatle ibadet yapılamayan camilerin kademeli olarak ibadete açıldığı hatırlatıldı.

ABDESTİNİ EVDE AL, MASKENİ TAK, SECCADENİ ALIP GEL

Camilerin abdesthane ve tuvaletlerinin kapalı olacağı için abdestin ev ve iş yerlerinde alınması uyarısı yapılan afişte, camide bulunulduğu süre içerisinde maskenin çıkarılmaması ve kişisel seccadeyle gelinmesi gerektiği vurgulandı.

Namazın işaretle belirtilen yerlerde kılınması gerektiği kaydedilen afişte, camiye giriş-çıkışlarda ve içeride güvenli mesafenin ihmal edilmemesi, namaz öncesi ve sonrasında fiziksel temas ile musafahadan kaçınılması gerektiği belirtildi.

Ayrıca afişte, hastalık belirtisi taşıyanlara namazı evde kılmaları tavsiyesinde bulunuldu.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı afiş;

Kaynak: Diyanet

KORONAVİRÜS NEDİR?

KORONAVİRÜS NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle