KARNABAHAR KIZARTMASI TARİFİ

Karnabahar; kış aylarında besin değeri yüksek, en bol ve en sağlıklı sebzelerden biridir. Karnabahar kızartması nasıl yapılır?

Karnabahar kızartması tarifi.

Malzemeleri:

  • 1 adet karnabahar
  • 2 adet kuru soğan
  • 2 adet kapya biber
  • 2 adet domates
  • 1 tatlı kaşığından biraz eksik tuz

Hazırlanışı:

Önce karnabaharları küçük parçalara ayırıyoruz. Parçalamış olduğumuz karnabaharları derin bir kâseye alıp sirkeli suda bekletiyoruz. (Elma veya üzüm sirkesi, fark etmez.)

Bu arada tencereyi ocağa alıp zeytinyağını ekliyoruz. Yarım ay şeklinde doğramış olduğumuz soğanları da ekleyip biraz kavuruyoruz. Hafif kavrulan soğanların üzerine, uzun ince doğradığımız biberleri de ekleyip ikisini güzelce kavuruyoruz.

Sirkeli suda beklettiğimiz karnabaharların suyunu süzüp tencereye ekledikten sonra karıştırıyoruz. Son olarak üzerine, rendelediğimiz domatesleri de ekleyip karıştırıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Pişen karnabaharın üzerine tuzunu ilave edip 2-3 dakika daha kavurduktan sonra servis tabağına alıyoruz. Karnabahar kavurma, servise hazır. Âfiyet-şifâ olsun. 

Kaynak: Elif Coşkun, Şebnem Dergisi, Sayı: 177

Dipnot:

Karnabahar besin değeri: Karnabaharın 100 gramında 25 kcal kalori vardır ve C vitamini (48.2 mg), folik asit, potasyum minerali (299.0 mg) protein (1.9 g) karbonhidrat (5.0 g) ve lif içeriği (2.0 g) yüksek bir besindir. Karnabaharda az miktarda kalsiyum, demir ve yağ da bulunur.

PATATES YEMEKLERİ

PATATES YEMEKLERİ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle