İSRAİL YIKIYOR TÜRKİYE YAPIYOR

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ile Gazze'yi ziyaret eden Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçisi Mustafa Sarnıç, TİKA ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri eşliğinde 1000 Konut Projesi'nin temel atma törenine katıldı.

Gazze'de düzenlenen açılış töreninde konuşan TİKA Başkanı Çam, Gazze'ye yapılacak bin konutun, hayatlarını sürdürebilmeleri için sunulan basit bir hediye olduğunu belirtti. Konutların geçici olduğunu ifade eden Çam, savaş nedeniyle zor günler yaşayan Gazzelilere yardımcı olacağını kaydetti.

Savaşın ardından kalan yıkıntıların arasına yine o günkü duyguları yaşayarak geldiklerini söyleyen Çam, yıkılan binaların yerine daha iyilerinin yapılacağına inandığını belirterek, savaşta can veren şehitlerin ardından yaklaşık 3 bin bebeğin dünyaya gözlerini açtığını kaydetti.

YERYÜZÜNDEKİ ÜÇÜNCÜ MÜBAREK MABEDİMİZ

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine değinen Çam, "Geçtiğimiz haftadan beri de yalnızca İslam aleminin değil bütün dünyanın, bütün dinlerin en kutsal mekanlarından olan bizim için Mescid-i Aksa olarak yer yüzündeki üçüncü mübarek mabedimiz olan yere karşı yapılan saygısızlıklar ve saldırılarla ilgili olarak yaşadığımız üzüntü ve acıları da burada ifade etmek istiyorum" dedi.

Törende konuşan Türkiye'nin Kudüs Büyükelçisi Sarnıç, Gazze'de büyük bir yıkıma şahit olduklarını dile getirerek şunları ifade etti:

"Öncelikle bağımsız, özgür bir Filistin devletinin kurulması sağlanmalıdır. Biz ancak bu şartlar sağlandığı takdirde bölgeye barış ve huzurun geleceğine inanıyoruz. Gazze'nin yeniden imarı için Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlayacağız. Bugün burada toplanmamızın bir sebebi de bu taahhüdümüzü yerine getirmektir."

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle