İSRAİL, ORUCUNU AÇAN 551 ÇOCUĞU KATLETTİ

BM Gazze Bağımsız Araştırma Komisyonu Başkanı Davis: İsrail ordusu oruç açmak üzereyken 551 çocuğu öldürdü.

Birleşmiş Milletler (BM) Gazze Bağımsız Araştırma Komisyonu Başkanı Mary McGowan Davis, İsrail'i Gazze'de 2014'teki çatışmalarda yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporun hazırlaması aşamasında, komisyona erişim sağlamamak ve işbirliği yapmamakla suçladı.

Komisyon, Gazze'de 2014'teki çatışmalarda yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporunu BM İnsan Hakları Konseyi'nin 29. oturumunda sundu.

"551 ÇOCUĞUN ORUÇ AÇMAK ÜZEREYDEN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU"

İsrail ordusunun hem gece yarısı evlere hem de ramazan ayında oruçlarını açmak için bir araya gelen ailelere saldırılarının özellikle de 551 çocuğun ölümüne neden olduğunu ifade eden Davis, saldırıların zamanına, yoğun nüfuslu yerlerde kullanılan silahlara va saldırıların siviller üzerindeki korkunç etkisine bakıldığında, saldırıların hükümetin yüksek kanadınca onaylanmış olabileceğini akıllara getirdiğini söyledi.

İsrail ablukasının Gazze'nin ekonomisini ve nüfusun eğitim, sağlık, su, gıda gibi temel haklara erişimine engel olduğuna dikkati çeken Davis, bütün taraflara insani aktörlere ve uluslararası topluma Gazze'nin yeniden inşası çabalarının desteklenmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle