İslam'a Hizmet Aşkı

Hizmet liderinin en mühim vazifelerinden biri de hizmet erlerine heyecan ve aşk aşılamaktır. Hizmet ve vazifenin ehemmiyet ve heyecanı, sadece sözle ifade edilmez.

Beden diliniz, hizmet erine yönelik ilginiz ve gösterdiğiniz itibar, hizmet insanını onore eder ve içine vazife aşkı ve hizmet heyecanı yükler.

Ancak burada bir hususa dikkat etmek gerekir. Liderin ilgisi yapmacık değil, samimi olmalıdır. Bu ise hizmete dair yaptığı her amelin sevabına gerçekten ihtiyacı olduğuna inanmakla olur.

“Allâh Resûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem), yanında muhacirlerden ve ensardan bâzı kişilerle, Kureyş ve Kureyş dışındaki gençlerden bâzıları bulunduğu hâlde Muâz İbn Cebel’i Yemen’e vâli olarak uğurlamaya çıkmıştı. Muâz İbn Cebel binek üzerinde gidiyor, Resûl-i Ekrem Efendimiz ise yanı sıra yaya yürüyor ve kendisine bazı tavsiyelerde bulunuyordu. Muâz (radıyallâhu anh):

Yâ Rasûlallâh! Ben binitliyim, sen ise yaya yürüyorsun! Ben de inip Seninle ve Senin ashâbınla birlikte yürüsem olmaz mı?” dedi. Efendimiz:

Ey Muâz! Allâh yolunda attığım şu adımlarım için sevap umuyorum.” buyurdu.”[1]

 

[1] Diyârbekrî, Hamîs, II, 142.

Kaynak: Dr. Adem Ergül, 365 Lider Davranış, Erkam Yayınları

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle