"İSLAM İTTİFAKI" GELİYOR!

Suudi Arabistan öncülüğünde 34 İslam ülkesinin katılımıyla kurulan teröre karşı İslam koalisyonu tartışmalara neden oluyor.

Başta koalisyonun böyle bir isimle tesis edilmesi, hedefi, neden böyle bir koalisyona ihtiyaç duyulduğu, gerçekten de S. Arabistan’ın öncülüğünde mi kurulduğu, arkasında ABD’nin olup olmadığı gibi pek çok soru gündeme geldi.  Koalisyonun sadece IŞİD ile değil tüm terör örgütleriyle mücadele edeceği belirtildi. İyi de nasıl belirlenecekti bu terör örgütleri? Kim belirleyecekti? Mesela şiddetle arasına her zaman mesafe koymuş ama ona rağmen darbeciler ve onun finansörleri koalisyon üyesi ülkeler tarafından şeytanlaştırıp terörist yaftası yapıştırılan Müslüman Kardeşlere karşı da mücadele edilecek miydi? PYD terör örgütü müydü değil miydi?

Terörist gruplara karış mücadele edilecekti tamam da peki ya terörist ülkelere karşı nasıl bir strateji izlenecekti? Neden Şii nüfusun çok olduğu ülkeler dâhil edilmemişti İran’ın şii yayılmacılığının önüne geçmek miydi asıl hedef? İslam dünyasının en kalabalık ülkesi Endonezya neden yoktu? Pakistan neden benim haberim yok diyordu? Sorular çoktu. Cevaplar ise kifayetsiz kaldı. Sisi ile mi terör mücadelesi verilecekti? Uzun lafın kısası bu koalisyondan bir şey çıkmayacağı çoklarının ortak kanaatiydi.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 359. Sayı, Ocak 2016

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle