Hz. Ebubekir Hz. Ömer’den (r.a.) Neden Özür Diledi?

Abdullah Sert Bey, Hz. Ebubekir ile Hz. Ömer (r.a.) arasında yaşanan tartışmanın nasıl tatlıya bağlandığını anlatıyor.

Ashâb-ı Kirâm bir gün Peygamber Efendimiz’in huzurunda otururken Hazreti Ebûbekir’in (r.a.), elbisesinin eteklerini diz kapaklarına kadar toplayarak telaşla geldiği görüldü. Hazreti Peygamber onu öyle görünce, “Arkadaşınız herhalde biriyle tartışmış olmalı” diye yorumladı. Bunun üzerine Hazreti Ebûbekir (r.a.) selâm verdi ve başından geçeni anlatmaya başladı.

PEYGAMBERİMİZ ÜÇ DEFA MAĞFİRET DİLEDİ

Hazreti Ömer’le (r.a.) aralarında bir tartışma olmuş, Hz. Ömer’e (r.a.) karşı haddi aşıp aşırı davranmış, peşinden de özür beyanı ile affını istemişse de Hz. Ömer (r.a.) bundan kaçınmıştı. Bunun üzerine Hazreti Peygamber, Hazreti Ebûbekir (r.a.) için üç kere Allah’tan mağfiret diledi. Aslında Hazreti Ömer (r.a.) de bu tartışmadan pişmanlık duyarak Hazreti Ebûbekir’in (r.a.) evine gitmiş, onu evde bulamayınca derhal Peygamber Efendimiz’in huzuruna gelip selâm vererek huzurdaki meclise dahil olmuştu.

Hz. Ömer, söze başlayacaktı ki Resûl-i Ekrem Efendimiz’in simasının renginin değişmeye başladığı görüldü. Bunu fark eden Hazreti Ebûbekir (r.a.) Hz. Ömer’in (r.a.) azarlanmasından endişe ederek iki dizi üzerine çökmüş vaziyette yemin ederek iki kere bu işte kendisinin Hz. Ömer’den (r.a.) daha ileri gittiğini söyledi.

İbn Abbâs’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre, Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Bir dost edinecek olsaydım Ebûbekir’i (r.a.) dost edinirdim. Fakat o benim kardeşim ve arkadaşımdır.” (Buhârî, Fedâilü ashâbi'n-nebî, 5)

ÖZÜR DİLEMESİNİ BİLİRLERDİ

“Asr-ı Saâdet ahlâkı” İslam ahlakına güzel bir örnek teşkil eder. Ashâb-ı Kiram’ın ahlâkından öğreniyoruz ki, onlar, hatalarında ısrar etmez, samimiyetle özür dilemesini bilirlerdi.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle