HÜDAYİ CAMİİ’NDE 'ESNAF DUÂSI' BAŞLIYOR

Üsküdar’da bulunan Aziz Mahmud Hüdayi Camii’nde, her pazartesi sabah namazında, Hafız Mustafa Efe'nin imam hatipliğinde "ESNAF DUASI" yapılıyor.

Her pazartesi Üsküdar’daki Hüdayi Camii’nde cemaatin ve esnafın katılımıyla haftanın hayırlı, kazançların helalinden bol ve bereketli olması için dua ediliyor.

Esnaf Duası; arasta ve çarşı esnafının her sabah dükkanını açmadan önce altında toplanıp dua ettiği kubbe ile örtülü bölüme dua kubbesi denilmiştir. Fütüvvet geleneğinin devam ettiği ve ahilik teşkilatının ticaret hayatına hakim olduğu devirlerde de bazı arasta, bedesten, çarşı gibi ticari merkezlerde esnafın sabah dükkanını açmadan önce bir yerde toplanıp dua ettiği bilinmektedir.

Sabah namazında camide buluşan esnaf, namazdan sonra çarşının dua meydanı veya dua kubbesi adı verilen bölümünde toplanırdı. Burada kendi aralarından seçilmiş olan ilmine güvenilir bir kişinin (duacı) önderliğinde doğruluk yemini ile helal ve bereketli kazançlar elde etmek için dua eden esnaf daha sonra dükkanlarını açardı.

dua

ESNAFIN HER SABAH DUA ETTİĞİ MEYDAN

XVI. yüzyıl içerisinde yapılmış arasta ve bedestenlerde bu yapılara rastlanılıyor. Eskiden İstanbul’da Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı’nda esnafın her sabah dükkanlarını açmadan önce “dua meydanı” adı verilen yerlerde toplanarak dua ettiği bilinmektedir. Büyüklüğünden dolayı Kapalı Çarşı’da dua meydanının iki tane olduğu, birinin Zenneciler ve Feraceciler sokaklarıyla Fesciler ve Yağlıkçılar caddelerinin kesiştiği kavşakta, diğerinin Sandal Bedesteni’nde bulunduğu, Mısır Çarşısı’nda ise çarşıyı oluşturan iki sokağın birleştiği yerin dua meydanı olarak kullanıldığı bilinir.

YÜZYILLARDIR SÜRÜLEN DUA ‘ESNAF DUASI’

Esnafın sabah işe başlamadan önce toplu halde dua etmeleri yüzyıllardır sürmekte olan bir gelenektir. Bu dua günümüzde bazı Ahi adı taşıyan vakıf ve derneklerin web sitelerinde "Ahilik Duası" olarak da kaydedilmiştir. Günümüzde Konya, Kırşehir, Urfa, Bolu vb. Anadolu şehirlerinde bu gelenek sürdürülmektedir. Örneğin; Kadınhanı’nda cumartesi günü pazar kurulur. Cumartesi sabahı belediye hoparlöründen yapılan ‘bereket duası’na esnaflar ayakta dikilerek amin derler.

Aralarında bazı ufak farklılıkların bulunduğu dualar euzu besmele ve salavat ile başlamakta, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-‘in ve alinin, hulefa-yı raşidin ve diğer ashabın ruhlarına, Ahi Evran ve bazı meslek pirleri ve diğer peygamberlerin ruhları için Fatiha okunarak tamamlanır.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle