Hafızlık Yapanlara Tavsiyeler

Erkam Radyo'da hazırlanan "Gariplerin Kitabı" programında Prof. Dr. Vâhit Göktaş'ın sunumu Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu'nun anlatımıyla "Hafızlık yapanlar nelere dikkat etmelidir?" anlatılıyor? Hafızlık yapanlara tavsiyeler neler? Hafız olmak isteyen öğrenciler nasıl bir yol izlemelidir? Kısaca hafızlara tavsiyeler...

Peygamber-sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurdular:

“Kim Kur’ân’ı okur, onu güzelce ezberler, helâlini helâl, haramını haram kabul eder ve bunlara uyarsa, Allah bu sayede o kimseyi cennetine koyar. Ailesinden hepsi cehennnemi hak etmiş on kişiye şefaat etme hakkı verir.” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’ân, 13/2905; Ahmed, I, 148)

Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu Hoca hafızlık yapanlara şu dört tavsiyede bulunuyor:

  • Yazmak
  • Beraber okumak
  • Dinlemek
  • Kendi başına yüksek sesle okumak ve sonra ezbere başlamak.

Hıfz Nedir? Hafız Kimdir, Kime Denir?

Ezberlemek, zihinde tutmak, muhafaza etmek, saklamak, korumak anlamındaki "h-f-z" kökünden türeyen hâfız, ezberleyen, zihninde tutan, saklayan, koruyan demektir. Hafîz, hâfız kelimesinin mübalâğalı şeklidir. Hâfız kelimesi, din ıstılahında farklı anlamlara gelir: Koruyan ve esirgeyen anlamında Allah'ın güzel isimlerinden biridir.

Kur'ân'ı başından sonuna kadar hatasız olarak ezberleyenlere, yüz bin hadisi senet ve metinleriyle birlikte ezberleyip râvîlerin terceme-i hallerini bilen muhaddislere de hâfız denir. Çoğulu huffaz, hafaza, hafizîn ve hafızât'dır.

BENZER YAZILAR

 

NASIL HÂFIZ OLUNUR?

Nasıl Hâfız Olunur?

FATİH ÇOLLAK HOCA'DAN HAFIZLIK TEKNİKLERİ

Fatih Çollak Hoca'dan Hafızlık Teknikleri

HAFIZLIK İLE İLGİLİ HADİSLER VE HAFIZLIGIN FAZİLETİ

Hafızlık İle İlgili Hadisler ve Hafızlığın Fazileti

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle