Hac ve Umrede Kesilen Kurbanlar İsraf mı Ediliyor?

Yard. Doç Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Hac ve umrede kesilen kurbanlar israf mı ediliyor?” sorusunu cevaplıyor.

Hac ve umre ibadetini nerede yapıyor isek oranın şartlarına uygun ve Cenab-ı Allah’ın emrettiği yerde, Mina’da kurban kesme mecburiyetimiz var. Ama Kurban Bayramı dolayısıyla kurban kesiyor isek burada aslolan kurbanın kesilmesidir. İsterseniz yaşadığınız yerde kesersiniz, isterseniz memleketinizde veya kurban ihtiyacı olan bölgelere vekaletle bu kurbanlarınızı gönderirsiniz.

Suud Hac Bakanlığı, herkes adına ücreti karşılığında bir kupon veriliyor. Bu kupon sizin adınıza orada bir hayvan kesileceğini ifade ediyor. Bu kuponları orada kasaplara dağıtıyorlar. 1-500 arasındaki kurbanları bir kasap grubu kesiyor. 10 bin 10,500 arasındaki kurbanları başka bir kasap grubu kesiyor. Hayvanlar burada kesiliyor. Öncelikli olarak Hanefi mezhebine bağlı Müslümanların kurbanları kesiliyor. Çünkü bizde kurbanın daha önce kesilmesi gerekiyor ki ihramdan çıkabilelim.

Mina’daki kurbanlar ne oluyor? Hakikaten 70’li yıllara kadar kurbanlar zayi oluyordu. Şimdi ise hayvanlar kesilir kesilmez soğuk hava deposu ile donatılmış tırlara yükleniyor. Orada kefenlenme ifadesini kullanıyorlar. Yani hayvanın derisi yüzülerek, iç organları çıkarılarak, deri gerisi karkas halde üzerine bir keten bez sarılarak derin donduruculu araçlara yüklenerek iç bölgelere doğru sevkediliyor. Büyük fabrikalarda işlem görüyor ve konserve olarak Afrika ve ihtiyaç sahibi bölgelere İslam Kalkınma Bankası organizasyonda dağıtımı gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla büyük bir zayiat olmuyor. Burada hac münasebetiyle hac ibadetinin bir parçası olduğu için “hedy” kurbanının Mina'da kesilmesi gerekiyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Şu yazıda yetmişli yıllardan sonra bile tırlar yeterli gelmediği için kurbanların zayi olduğu yazıyor: https://odatv.com/turkiyeden-hacilar-suudi-arabistana-ne-kadar-para-kazandirdi-2011101200.html

    Değerli Bilgi İçin Teşekürler Allah Razı Olsun

Yorum Ekle