Fatih Çollak Hoca İle Hüdayi Kur’ân Dersleri Başladı

Dr. Fatih Çollak Hoca’nın "Hüdayi Kur’an Dersleri" adıyla yapmakta olduğu "Tashih-i Huruf Dersleri" geçtiğimiz Cumartesi günü başladı. Hocanın yaklaşık 28 yıldır devam ettirdiği Kur’ân derslerine bugün Elmalılı Hamdi Yazır Kur’ân Akademisi’nde ve Çamlıca’daki Reis-ül Kurra Abdurrahman Gürses Kur’ân Eğitim Merkezi’inde daha gelişmiş ihtisas seviyesinde eğitimlerle devam ediliyor.

Haber: Abdullah Güner

Türkiye’nin en büyük Reisül Kurra Hafızı Dr. Fatih Çollak Hoca yıllardır devam ettirdiği Hüdayi Kur’an Dersleri’ne bu yıl iki merkezde, Elmalılı Hamdi Yazır Kur’ân Akademisi ve Abdurrahman Gürses Kur’ân Eğitim Merkezi’inde devam ediyor.

Ağırlıklı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan din görevlisi, imam, müezzin ve Kuran kursu hocalarının katıldığı derslerde “Kur'ân’ı Kerim Tâlimi, Tecvit ve Tashih-i Huruf Dersleri” veriliyor.

KUR’ÂN MERKEZLERİNDE HANGİ DERSLER OLUYOR?

Kur’ân Dersleri harf seviyesinde başlıyor, kelime, ayet ve sure seviyesinde, Kur’ân’ı Kerim’i aslına uygun kural ve kaidesiyle, kendine has usul ve kurallarıyla okunması ile devam ediyor.

Yıllardır devam ettirilen Kur’ân çalışmaları ile Kur’ân eğitim merkezilerine gelen imam, IMG_4000müezzin ve Kur’ân kursu hocalarına ve talebelerine Kur’ân eğitimi verilerek daha doğru ve güzel Kur’ân okumaları sağlanıyor. Ayrıca imamlara “Namaz Kıraat Tekniği” adı altında dersler veriliyor.

Haftada bir gün yapılan ve yaklaşık iki saate varan ders programının içeriğinde “harf, tecvit çalışması ve nazariyatı, pratiği” dersleri bulunuyor. Derslere katılanların büyük bir kısmı din görevlisi, az da olsa öğretmenlerden oluşuyor.

İMAM HATİP LİSESİ HOCALARINA KUR’ÂN MERKEZLERİNDE DERS

Kur’an Eğitim Merkezleri’nde bu sene yeni olarak imam hatip lisesi öğretmenlerine yönelik bir çalışma yapılıyor. İmam hatipteki Kur’ân derslerini ıslah etmek, geliştirmek ve talebelere daha kaliteli bir eğitim vermek üzere imam hatip lisesi hocaları ile “Kur’ân eğitimi” çalışması gerçekleştirilecek.

Bu sene Kur’ân çalışmalarıyla ilgili ikinci proje, Kur’ân derslerinde artık tefsir bölümünün de yer alacak olması. Gelinen sureden itibaren derslerde okunan bölümün kısa açıklamalı bir meali verilecek. Böylece Kur’ân’ı Kerim hem mealiyle hem kısa tefsiriyle derslerde işlenmiş olacak.

28 YILDIR DEVAM EDEN KUR’ÂN DERSLERİ

Elmalılı Hamdi Yazır Kur’ân Akademisi’nde kendisini ziyaret ettiğimiz Dr. Fatih Çollak Hoca, 28 yıldır devam ettirdiği Kur’ân derslerinin dünden bugüne bereketlenerek büyüdüğünü şöyle anlattı:

“Kur’ân derslerine 1985-86 yılında bir caminin imam odasında başladık. Sonra başka bir caminin daha büyük bir imam odasına taşındık. Bazen evlerimizde bu hizmetleri yürüttük. Daha sonra Kızıl Toprak Zühtü Paşa Camii’nde bir miktar devam ettik. Talebe sayıları artınca mekân arayışı içinde olduk. Ardından Kadıköy alt yolda bulunan Sadıkoğlu Mescidi’nde bu hizmetlere devam ettik. Talebe sayısı 50’yi buldu ve daha da artmaya başladı. 1999’da İLAM’da (İslami ilimler Araştırma Merkezi) bulunan, Çilehane Camisi’nin altında yaklaşık 10 yıl “Çamlıca Dersleri” adı altında Türkiye’de tanındı. Buradan da 2010 yılında şu anda içinde bulunduğumuz Elmalılı Hamdi Yazır Kur’ân Akademisi’ne geldik.”

a7-702x336

KUR’ÂN’I EN İYİ OKUYAN VE OKUTAN İNSANLAR YETİŞİYOR

“Bizim burada asıl hedefimiz Kur’ân’ı en iyi şekilde okuyan ve okutan Kur’ân kursu hocaları, mihrap hizmetini en iyi şekilde yapan imamlar yetiştirmek. Hocalarımız içinde bay, bayan hocalarımız da var ve bunların hepsi diyanet görevlisi.

Cuma günleri bayanlarla 50-60 civarında Kur’ân kursu hocalarına yönelik özel bir çalışmamız var. Hocalarımız hem hoca yetiştiriyor hem de daha üst düzeyde ihtisas yapıyorlar. Cumartesi günü imam arkadaşlarımıza yıllardan beri bu çalışmalar devam ederken İstanbul dışında belli merkezler ve şehirlerde şahsen seminerlere gidiyorum. İl ve ilçe müftülüklerinin daveti ile gidiyorum. Gittiğimiz zaman tüm il bazında görevli arkadaşlara Kur’ân eğitimini ana hatlarıyla pratiğini ve usulünü vermeye çalışıyoruz. Şu anda bir şubemiz Erzurum’da aktif bir durumda çalışmaktadır. Bir şubemiz de bayan hocalara yönelik Almanya’nın Berlin şehrinde bulunmaktadır.”

Not: Bu sene yeni katılacaklar için mülakat yapılıp, sınıf belirlemeleri ona göre yapılacaktır.

Ayrıntılı Bilgi: www.kuranakademi.com ve www.ilamtv.com 

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Avrupa yakasında ders alabileceğimiz bir yer varsa bilgi verirmisiniz

    Rabbim sizin gibi hafızların sayısını artırsın inşallah çok gönülden ve disiplin içersinde bir çalışma çok seviniyorum emeği geçen başta Fatih hocamız ve bütün yardımcılarından Rabbim razı olsun.

    Fatih hocamızdan ve asistan hocalarından, maddi manevi katkıda bulunan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun sıhhat afiyet içerisinde hayırlı ömür versin. ne kadar güzel hizmetler.

    Allah senden ve senin gibi mübarek ilim alimlerinden razı olsun. Bizleri de inşallah ders alan müminlerden eylesin aşk ile dinleyen aşk ile okuyan kullarından eyler inşallah.

Yorum Ekle