Farz Namazlarla Birlikte Kılınan Sünnet Namazların Dayanağı Nedir?

Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Farz namazlarla birlikte kılınan sünnet namazların dayanağı nedir?” sorusunu cevaplıyor.

Farz namazlar adı üzerinde Cenab-ı Allah’ın kılmamızı emrettiği farz olan namazlardır. Yani kaçışı olmayan, her Müslümanın mutlak surette bizzat kendisinin yerine getirmesi gereken namazlardır.

Bu namazların önünde veya arkasında Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in kılmamızı tavsiye ettiği, kendisinin de kıldığı namazlar vardır. Bunlar “Sünen-i râtibe/Sünen-i revâtib” yani belli düzen ve devamlılık içinde kılınan sünnet) ve “Sünnet-i müekkede/Sünnet-i hüda” yani Hz. Peygamber’in -sallâllâhu aleyhi ve sellem- devamlı olarak işleyip nadiren terkettiği, farz ve vacib olmayan amellerdir.

“Sünneti bazen terketmek de sünnettir.” diye yanlış bir kanaat var. Böyle bir şey söz konusu değil. Şu var ki eğer sünnet olan bir şey halk arasında farz gibi muamele görüyorsa; yapmayan kimseler kınanıyor, ayıplanıyor, tenkid ediliyorsa kanaat önderi olan kimseler halkın görmesi için bazen farz gibi algılanan amelleri terketmek suretiyle bunun farz olmadığını fiilen göstermiş olurlar. Böyle yaptıkları vakit hakikaten bu davranışı sünnet olarak değerlendirilir.

Yazının devamını videodan takip edebilirsiniz...

SÜNNET NAMAZLARIN FAZİLETİ

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN KILDIĞI SÜNNET NAMAZLAR

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle