Evden Çıkarken Okunacak Dualar

Mahmud Sami Ramazanoğlu Hazretleri'nin "Dualar ve Zikirler" eserinde ifade ettiğine göre evinden çıkarken bu duâyı okuyan kimse Allah’ın (c.c.) himayesi altındadır. İşte evden çıkarken okuyacağınız çok kısa dua...

Evden çıkarken en az üç def’a:

“Allah’ın adıyla! Allah’a tevekkül ettim. Allah’a dayanmaktan başka kudret ve kuvvet yoktur.” duâsını okumalıdır. (Ebû Dâvud, Edeb, 102-103) Bu duâyı okuyan kimseye: “Bu sana kâfidir, himayeye alındın” denilir ve şeytan ondan uzaklaşır gider. (Ebû Dâvud, Edeb, 102-103)

HER ŞEYDEN ALLAH’A SIĞINMA DUASI

Yine:

“Ey Allah’ım! Sapmaktan veya saptırılmaktan, hatâ etmekten, hatâ ettirilmekten, zulmetmekten, zulme uğramaktan, cahillik etmekten, bana cahillik edilmesinden, hakkım olmayan bir şeyi istemekten, elimde olmayan bir şeyin benden istenilmesinden sana sığınırım” demelidir. (Ebû Dâvud, Edeb, 102-103; Ali Müttakî, VII, 144/18420)

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN ÖNERİSİ

Nebiyy-i Ekrem  Efendimiz: “Evinden çıkarken iki rekat namaz kıl, seni kötü bir yere gitmekten muhafaza eder, evine girdiğin zaman iki rekat namaz kıl, seni kötü bir yere girmekten muhafaza eder” buyurmuştur. (krş. Nevevî, el-Ezkâr, 24 vd.)

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN EVDEN ÇIKARKEN ETMEMİZİ TAVSİYE ETTİĞİ DUA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle