ERGENLERİN RUH SAĞLIĞI İÇİN ÇÖZÜMLER

Ergenlik çağındaki gençlerin ruh sağlığı için çözümler...

1- Kaliteli arkadaşlar edinmelerini sağlayın.

Çocuğunuzu dinlemeye itina gösterin. Onunla normal şartlarda konuşamıyor musunuz? Farklı bir mekânda meselâ arabada ya da karanlıkta konuşmayı deneyin. Gençler, gözleriniz karşı karşıya olmadığı zaman daha kolay açılırlar.

2- Çocuğunuzun ilgilendiği fizikî faaliyetleri öğrenin.

Bu tür bir gruba/derslere katılmasına teşvik edin. Fizikî faaliyetler vücudunu ve ruhunu geliştirirken kendine güven duymasını sağlar, aklını gereksiz ayrıntılara takmasını engeller. (Bu arada siz niye aynısını yapmıyorsunuz?)

3- Standartlar belirleyin.

Çocuğunuzun doğruları bulmasına yardımcı olmak üzere kendisine ait standartlar belirlemesine yardım edin.

Unutmayın: Sizin hayatınız çocuğunuza örnek oluyor...

4- Problemleri çözme yollarını gösterin.

Problemi varsa, onu anlaması için yardımcı olun. Daha sonra problemini çözmesi için plan yapmasına destek verin. Çeşitli yollar gösterin, uygun yolu bulmasına yardım edin.

5- Kuş hikayelerini boş verin.

Şimdiki çocuklar sizin onun yaşındayken bildiğinizden fazla şey biliyorlar. Ama yine de muhtemelen merak ettiği çok şey vardır. Düşünün: Aynı yaştayken ana-babanızın size ne söylemesini isterdiniz? İşte onları anlatın. Arkadaşlarından yalan yanlış şeyler duyduğunda ne olduğunu biliyor olsun.

6- Problem çözümüne yardım edin.

7- Yeteneklerini ortaya çıkarın.

8- Fark meydana getirin.

Çocuğunuza vakit ayırmak çok önemli. “Zaten hep beraberim!” dediğinizi duyar gibi olduk. Hayır, bundan bahsetmiyoruz. Birlikte eğlenceli bir şeyler yapmaktan ya da çocuğunuzu dinlemeye vakit ayırmanızdan bahsediyoruz.

Kaynak: Erkam Takvimi 2016

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle