Bu Ürünlere Dikkat Edin!

Bilim insanları, günlük hayatımızda kullandığımız ve tükettiğimiz ancak ciddi kanser riski taşıyan ürünleri açıkladı.

Günlük hayatımızda kanser riski taşıyan ürünler...

HİJYEN VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

Kanseri Önleme Koalisyonuna göre; belli markaların talk pudraları ve diş macunlarının kanserojen madde taşıdığı tespit edildi.

Güzellik ürünlerinden ise; fondoten, şampuan ve saç boyalarında kanserojen madde olduğu tespit edildi. Bu ürünlerin daha çok lösemi ve mesane kanserine yol açtığı açıklandı.

EVCİL HAYVAN BAKIM ÜRÜNLERİ

Kedi ve köpek pire tasmaları insanlar için zararlı kimyasal ve kanserojen madde içerir. Bunun yerine pire ve bit solüsyonlarını evcil hayvanınızın kürküne sıkarak kullanabilirsiniz.

ANTİBAKTERİYAL ÜRÜNLER

Bu ürünler adeta birer tehlikeli kimyasal kokteylidir. Cilt yanmalarına ve akciğer tahrişlerine yol açarlar. Antibakteriyal sabun ve losyonların içinde bir kanserojen olan triklorokarban bulunur.

EV İZOLASYON ÜRÜNLERİ

İzolasyon köpükleri yüksek oranda kimyasal taşırlar. Bu köpüklerle uzun süreli temas kansere yol açabilir. Amerika'daki evlerin %90'ında bu maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin en çok akciğer kanserine yol açtığı söyleniyor.

OTO KOKULARI VE ODA SPREYLERİ

Araştırmalara göre bu ürünlerde de yüksek oranda kimyasal ve kanserojen madde bulunduğu ortaya çıktı. Yüksek oranda maruz kalındığında organların iflası, bulan, baş ağrısı ve kusma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

SOLARYUM

Dünya Sağlık Örgütü, solaryuma giren 30 yaşından küçük bireyler için cilt kanseri riskinin %75 oranında daha fazla olduğunu açıkladı. Mikrodalgalara maruz kalan kişilerde düşük kan basıncı ve düşük nabız görülür. Ve bir süre sonra sinir sistemindeki kronikleşmiş bozulmalarla yüksek kan basıncı ortaya çıkmaktadır.

Bu dönemlerde kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, huzursuzluk,endişeler, mide ağrıları,göz ağrısı, sinirsel gerilim, konsantrasyon bozukluğu, katarakt, apandisit, kanser, kalp ve damar hastalıkları görülmektedir. Kanserin çevresel nedenleri arasında kuşkusuz en önemli olanı sigara içilmesidir.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'de ve tüm dünyada tüketimi hızla artan Fast-food'lar, 'yetersiz, dengesiz ve sağlıksız' olarak nitelendirildi. Raporda, dengesiz Fast-food ürünlerinin çok sık tüketilmesinin sağlığı olumsuz etkilediği belirtilerek, hazır yiyeceklerin 'kanser' riskini artırdığı açıklandı.

TEFLON TAVA

Yapılan bir araştırma sonucu teflon tava yapımında perflorooktanoik asit (PFOA) kullanılmasından kaynaklandığını ifade ederek, laboratuvar deneylerinde, bunun çok yüksek miktarlarda alınmasının tümör meydana getirme riski oluşturduğu görüldü.

EGZOS DUMANI

Amerika Kaliforniya Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada anne karnında ve hayatlarının ilk yılında trafikten kaynaklanan hava kirliliğinden etkilenen çocuklarda bazı kanserlerin daha çok görüldüğü belirlendi.

PLASTİK ÜRÜNLER

Gelişmiş ülkelerin tümünde plastiğin türünü gösteren uyarılar bulunmasına karşın, ülkemizde bazı firmalar buna uyarken, bazılarının konuyu görmezden gelmesi dikkat çekiyor. Zira plastik ürünlerdeki kanserojen madde oranı, bu plastik türlerine göre artıyor.

KABLOSUZ AĞLAR

Yapılan araştırmalarda son 20 yılda elektromanyetik kirliliğin arttığına ve bu kirliliğin Canlılardaki hücre içi ve hücre dışı sistemlerin düzenli çalışmasında olumsuz etkileri olduğu ortaya çıktı.

HORMONLU GIDALAR

Mevsiminde üretilmeyen ve yüksek oranda kimyasal ile yetiştirilen meyve ve sebze tüketiminin, kanser riskini yüzde 80 arttırdığı ortaya çıktı.

ASİTLİ VE BOYALI İÇECEKLER

Çok fazla meşrubat içmenin riskleri var, bu risklerin arasında en önemlileri obezite ve diyabet

Ancak Hindistan'daki araştırmacıların açıkladığı ölümcül bir hastalık olan ve hayatta kalma oranı düşük olan yemek borusu kanseri riskini de içeren bir liste birkaç yıl önce bir tartışma başlattı.

CİPSLER

Avrupa Birliği Gıda Maddelerini Denetleme Dairesi (Efsa) patates cipslerde Akrilamid olarak adlandırılan kanser yapıcı zehirli maddelere rastlandığını açıkladı.

BOYALI ŞEKERLEME VE ABUR CUBUR

Özellikle çocukların severek tükettiği ancak çok sayıda kimyasal madde içeren abur cuburların kansere yol açtığı bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıktı.

KAHVE-ÇAY OTOMATLARI

İçecek için kullanılan otomatlar kansere ve kısırlığa neden olabiliyor.

Kaynak: Haber 7

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.