Bu Ülkede Toplu İftar Yasak!

Taşkent yönetimi, şehirdeki lokanta, kafe ve restoranlara toplu iftar yemeği verilmemesi konusunda talimat verdi

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te kafe ve restoranlarında toplu iftar yapmak yasaklandı.

Ozodlik radyosunun haberine göre Taşkent şehir yönetimi, şehirdeki kafeler, restoranlar ve düğün salonlarında toplu iftar konusunu ele alan bir toplantı yaptı. Toplantıda halkın toplu halde yemek yediği yerlerde dini bir ibadet olan iftar yapılmaması tavsiye edildi.

Toplantıya katılan radyo muhabirine göre Taşkent Belediye Başkanı yardımcısı Şöhret Turdikulov toplantıya katılanlara iftarın bir dini tören olduğunu, ancak kafe, restoran ve düğün salonlarının ibadet yeri olmadığını anlattı.

Toplantıya katılan ve radyoya ismini söylemeden konuşan Taşkent merkezindeki restoran sahiplerinden biri "bize toplu iftar yapmak yasaklandı. İftar siparişlerini kabul etmiyoruz. Bu ciddi bir konu. Toplu iftara izin yok.” dedi.

Taşkent Belediyesinde yapılan bu toplantıya şehirdeki büyük restoran ve lokantaların sahiplerinin davet edildiği bildirildi. Küçük işletmelerin sahiplerine ise konu ile ilgili karakollardaki polis memurları tebliğde bulunacak.

Taşkent’te küçük bir kafe işleten 37 yaşındaki bir Özbek vatandaşı polislerin ona toplu iftar yapmamak hakkında bir yazılı belge imzalattığını söyledi. İşletmeci, “Bir belediye memuru ve bir polis gelerek iftar yapmamam konusunda bana belge imzalattılar. Yetkililer konu hakkında kimseye konuşmamamı da söyledi.” İfadelerini kullandı.

Radyonun haberine göre ise şehir yetkilileri yemekhane sahiplerine toplu iftar yapmama konusunda yazılı talimat vermedi.

Özbekistan Anayasası dini özgürlükleri garanti etmesine rağmen bu ülkede Ramazan ayında toplu iftarlıklar, camilere gitme ve başka konularda birçok kısıtlamalar yapılıyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle