BOZDOĞAN SU KEMERİ TARİHİ

Bozdoğan Su Kemeri ne zaman ve kim tarafından yapılmıştır? Bozdoğan Su Kemeri İstanbul’un hangi semtindedir? Bozdoğan Su Kemeri nerede?

Günümüzde İstanbul Üniversitesi’nin yer aldığı tepe ile Fatih Camisi’nin inşa edildiği tepe arasında uzanan Bozdoğan Su Kemeri, Bizans dönemi eserlerinden biridir. Eskiden Hadrianus Kemeri ve Valens Kemeri olarak bilinirdi.

BOZDOĞAN KEMERİ

Su kemerinin Roma İmparatoru Hadrianus (117–138) veya Valens (364–378) döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bozdoğan Kemeri, 6. yüzyıl Bizans şehri saraylarına, Ahilleus Hamamı’na ve Yerebatan Sarnıcı’na su sağlamak ve  civardaki bağ ve bahçelerin sulanması için kullanılmıştır. Su Kemeri; II. İustinos (576), V. Konstantinos (741–775) ve 1019 yılında II. Basileios döneminde tamir edilmiştir.

Fetihten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından tamir edilmiş ve kemere ilaveler yapılmıştır. Sultan II. Bayezid, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan II. Mustafa devirlerinde kemer birçok kez elden geçirilmiş, eklemeler yapılmıştır.

Kemerin Bizans zamanındaki hâlinin 1 km²’den uzun olduğu tahmin edilmektedir. Denizden yüksekliği 63 m, zemin yüksekliği ise ortalama 28-29 m’dir. Genişliği 7 ila 8 m arasında değişen kemerin temelleri yaklaşık 5-6 m derinliktedir. Su kemerinin 921 metrelik bölümü günümüze ulaşabilmiştir.

BOZDOĞAN SU KEMERİ NEREDE? NASIL GİDİLİR? - HARİTA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle