BİR KİTAP VAR Kİ

Cemal Nar, Altınoluk Dergisi'nin Ekim sayısında elimizde olan lâkin kıymetini bilemediğimiz kitap Kur'ân'a ne kadar muhtaç olduğumuzu anlatıyor.

Bize, bütün hareketlerimiz için değer ve ölçüye sunacak, satıcıdan siyasiye, doktordan gazeteciye, çocuktan ihtiyara kadar hepimizin yaşayışına ruh ve mana katacak, anlaşılmış, sistemleştirilmiş, hikmetleri, bütünün birliği içinde saklayarak her aleme pencerelerini açacak büyük mektebin temel hakikatlerini ihtiva eden bir kitaba muhtacız. Bu kitabı, asrın anlayışıyla, bütün hürriyet, bütün hikmet ve bütün hakikatiyle mektebimize temel yapmalıyız.

KIYMETİNİ BİLEMEDİĞİMİZ KİTAP

Bu kitap elimizde. Kıymetini bilemediğimiz bir kitap. Oysa bir insanın ve toplumun muhtaç olduğu her bilgi içinde onun. Doğumdan ölüme, yemeden içemeye, giyimden kuşama, eğitimden terbiyeye, siyasetten yönetime, iktisattan ekonomiye, suçtan cezaya, sağlıktan hastalığa, hayattan ölüme her şeyin ölçüsü, ilkesi, yararı yaramazı onda var. Tam bir hayat kitabı. Tam bir yaşama kılavuz. Edebiyat zevkine hitap ettiği kadar ruha da şifa.

İnsanın, hayvanın, bitkinin ve cansızların hakları, hürriyetleri, hikmetleri, menfaatleri ondadır. Mektebin her muallimi ondan bir şeyler öğrenebilmektedir. Her meslek dalı ondan faydalanabilmektedir.

Onsuz ne ev, ne toplum, ne de devlet olur. Evin de, mektebin de, devletin de ana kitabı odur. Onu başına taç etmeyenlere çoktan yazıklar olmuştur.

Yerlerle gökleri, enginle yüceliği birleştiren bu kutsal kitabın adı Kur’an’dır. Ona o kadar muhtacız ki…

Kaynak: Cemal Nar, Altınoluk Dergisi, Sayı: 368, Ekim 2016

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle