AYAK KOKUSU NEDEN OLUR, NASIL GEÇER?

Ayak kokusu neden olur? Ayak kokusu nasıl giderilir? Özellikle misafirliğe veya camiye giderken insanlara büyük rahatsızlık veren ayak kokusunu gideren doğal çözümler...

Çorap, ayakkabı vb. faktörler ayakların havasız kalıp terlemesine ve koku yapmasına neden olur. Bu durum günlük hayatımızda insanlara rahatsızlık verdiği gibi mantar enfeksiyonu vb. birçok hastalığın da davetçisidir.

AYAK KOKUSU NEDEN OLUR?

Ayak kokusunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

1- Terlemeye yol açan bazı ilaçlar,

2-Stres,

3-Aşırı terleme problemi olan hiperhidrozis,

4-Ergenlik ve hamilelik döneminde yaşanan hormonsal değişiklikler,

5- Mantar enfeksiyonu,

6-Çorapsız ayakkabı kullanımı,

7-Kapalı ve hava almayan ayakkabı tercih edilmesi,

8- Az su içmek,

9- Şeker hastalığı

AYAK KOKUSUNA İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER

Evde hazırlayacağınız doğal karışımlarla ayak kokusunu gidermeniz mümkün. İşte ayak kokusunu gideren birkaç doğal formül:

Karbonat: Karbonat ayak terinin pH’ını nötralize eder ve bu sayede kokulara neden olan bakterilerin sayısını azaltır. Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte bir leğeni ılık suyla doldurun ve içine 2 tatlı kaşığı karbonat atın. Ayaklarınızı suda 20 dakika bekletin. Koku azalana kadar 1 hafta boyunca her akşam tekrarlayın.

Lavanta Yağı: Lavanta yağı kokuya yol açan bakterileri temizler, ayaklarınıza güzel bir koku verir ve ayak mantarını önlemeye yardımcı olur. Leğeni ılık suyla doldurduktan sonra içine 10-15 damla lavanta yağı damlatın ve ayaklarınızı 15-20 dakika bu suda bekletin. Bir kaç gün boyunca günde 2 kez uygulayın.

Çay: İçinde tanik asit bulunun siyah çay bakterilere karşı koruma sağlar ve ayak derisinde bulunan gözenekleri küçülterek terlemeyi azaltır. 2-3 adet poşet çayı çaydanlıkta demledikten sonra yarısına kadar su doldurduğunuz leğene boşaltın ve ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bu suda bekletin.

Sirke: Sirkede bulunan asit bakterilerin yaşaması için uygun olan ortamı tamamen ortadan kaldırır. Ayaklarınızın sığacağı büyüklükte leğeni ılık suyla doldurduktan sonra 2 su bardağı kadar sirke ilave edin ve ayaklarınızı bu karışımda 10-15 dakika bekletin. Daha sonra sirke kokusunu çıkarmak için ayaklarınızı sabunla yıkayın ve bol suyla durulayın.

AYAK UCUNA BAKARAK YÜRÜMENİN FAYDALARI

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle