ALİCENAP NE DEMEK?

Alicenap: 1. Cömert, 2. Şerefli, haysiyetli, fazîletli kimse anlamlarına gelir.

ALİCENAP KELİMESİNE ÖRNEK

Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, hicretin 7. senesinde Hayber Fethi’nden sonra kuraklık ve kıtlığa dûçâr olan Mekke halkına altın, arpa ve hurma çekirdeği göndererek yardımda bulunmuştu. Ebû Süfyân, bunların hepsini teslim alıp Kureyşlilerin fakirlerine dağıtmış ve:

“–Allâh, kardeşimin oğlunu hayırla mükâfatlandırsın! Çünkü O, akrabâlık hakkını gözetti!” diyerek duyduğu memnûniyeti dile getirmişti. (Ya’kûbî, II, 56)

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in bu âlicenap hareketi Mekkelilerin kalplerini yumuşatmış ve bir müddet sonra Mekke Fethi’nde, kalpleri yumuşamış olan müşrikler bu ve benzeri diğergâmlıklar karşısında kolayca müslüman olmuşlardı.

*****

“–Amcacığım! Biliyorsun ki kardeşin Ebû Tâlib’in âilesi çok kalabalık. İnsanlar kıtlık ve açlığa mâruz kalmış, kıvranıp duruyorlar. Haydi, Ebû Tâlib’in yanına gidelim ve kendisiyle konuşalım. Oğullarından birini ben yanıma alayım, birini de sen al! Böylece onun yükünü biraz hafifletelim!” dedi.

Abbâs -radıyallâhu anh- bu âlicenap teklifi kabûl etti ve berâberce Ebû Tâlib’in yanına vardılar.

*****

Yûnus Dede, karanlık bir gecenin mehtâbı gibi derin ve duygulu bakışlarıyla ve muhabbet dolu çehresiyle tebessüm ediyordu. Bu âlicenaplık karşısında yılların şefkat mahrûmu bu iki yeni yeşermiş gönül, başlarını edeple önlerine eğdi. Gözlerinden yanaklarına, şebnemler misâli ılık gözyaşları süzülüyordu…

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle