AKRABA ZİYARETİNİN ÖNEMİ KISACA

Akraba ziyaretinin (sıla-i rahim) önemi ve hikmeti nedir? Akraba ziyareti yapmanın fazileti nedir? Kısaca akraba ziyaretinin önemi...

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“…Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde bir gözetleyicidir.” (Nisâ, 1)

AKRABALIK HAKKI NASIL OLMALI?

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Akrabasının yaptığı iyiliğe aynıyla karşılık veren, onları koruyup gözetmiş sayılmaz. Akrabayı koruyup gözeten adam, kendisiyle ilgiyi kestikleri zaman bile, onlara iyilik etmeye devam edendir.” (Buhârî, Edeb 15. Ebû Dâvûd, Zekât 45; Tirmizî, Birr 10.)

Kişinin akrabâ ve yakınlarıyla alâkasını devâm ettirmesi, onları koruyup gözetmesi, yâni sıla-i rahimde bulunması, dînimizin çok ehemmiyet verdiği esaslardan biridir. Zîrâ Cenâb-ı Hak, akrabâları birbirlerine mîrasçı kılmış, birtakım haklar ve vazifelerle aralarındaki bağları kuvvetlendirmiştir.

Akrabâ çevresi, insanı maddî ve mânevî kötülüklerden muhafaza ettiği gibi muhtelif hayır ve sâlih amellerin işlenmesinde de yardımcı olur. Peygamberler, tebliğlerine akrabâlarından başlamışlardır. Yine onlar, akrabâlarının desteğiyle tebliğ vazifelerine devâm etmişlerdir.

Dolayısıyla müslüman, dînî ve dünyevî hususlarda yakınlarına faydalı olmak ve hayırlı işlerde onlardan istifâde edebilmek için akrabâlık bağlarını devâm ettirmeli ve “sıla-i rahim” vazifesini hiçbir zaman ihmâl etmemelidir. (Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyet-2, Erkam Yay.)

Kaynak: Altınoluk Dergisi, 2g1d

RIZKI ÇOĞALTAN ÖMRÜ UZATAN ŞEY

İSLAM’DA AKRABALARIN BİRBİRİNE KARŞI GÖREV VE SORUMLULUKLARI

AKRABA HAKKI NEDİR?nedşkısaca akraba ziyareti

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle