ABD TÜRKİYE'Yİ ARKADAN MI VURUYOR?

ABD’nin Suriye’de ne yapmak istediğini kestirmek güç. Bir gün bakıyorsunuz Obama yönetimi, Suriye’nin geleceğinde Esed’in olmadığını söylüyor. Bir başka gün CIA Başkanı CIA Başkanı Brennon, ABD’nin Suriye Savaşı’ndaki önceliğinin artık Esad rejimi değil IŞİD olduğunu söylüyor. Ama gün geliyor ABD yönetimi IŞİD’in elini güçlendiren hamleler yapıyor.

Tıpkı Deyrizor’da olduğu gibi 40 dakika boyunca Suriye rejim güçlerini kazayla  bombalıyor!  Muhaliflere, “Arkanızdayız” diyor ama yeri geliyor onları da arkadan vurma biliyor. Türkiye’ye “Sizin bölgedeki tek müttefikiniz biziz” diyor ama Türkiye’nin başına çorap örmeye çalışan PYD gibi terör örgütleriyle iş tutmakta ısrar ediyor, silah yardımında bulunuyor.

PYD’DE SURİYE’NİN BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYMIŞ 

PDY lideri Salih Müslim,  Amerika medyasına konuşmuş; "Bölünme, parçalanma, hiçbir zaman istemedik.  Elimizden geldiği kadar da bölünmeye engel oluruz" demiş.  Acaba bunlar terör örgütü PYD’nin siyasi lideri Salih Müslim’in özgür iradesiyle söylediği sözler mi yoksa, Türkiye’nin öfkesini yatıştırmak için hamisi ABD’e tarafından kulağına fısıldadıkları mı? İkincisi çok daha muhtemel.

ABD: 'SURİYELİ KÜRTLERE SİLAH VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Carter, Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde, Suriye'de ve diğer bölgelerde ABD'nin katıldığı askeri operasyonlar hakkında senatörlerin sorularını cevapladı.

"Suriyeli Kürtlerin silahlandırmasını destekliyor musunuz?" sorusu üzerine Carter, "Daha önce zaten silah vermiştik, onlar Suriyeli Demokratik Güçler'in bir parçası. Suriyeli Kürtlerle çalışmaya devam edilmesini destekliyorum." dedi.

Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Carter'ın bu sözleri üzerine Dunford'a yönelerek, “Peki onlar Beşşar Esed'in gitmesini destekliyorlar mı? Esed'in şu andaki durumu nedir?" diye sordu.

Dunford, bu soruya, "Esed şu anda kazanıyor, bir sene öncesine göre daha güçlü." cevabını verdi.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 368. Sayı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle