VİKİPEDİ NE ZAMAN AÇILACAK?

0

Wikipedia’ya Türkiye’de uygulanan erişim kısıtlamasına ilişkin olarak BTK Başkanı Sayan’dan ‘Wikipedia açılacak mı?’ sorusunu yanıtladı.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Wikipedia’nın kapatılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu, “Açılacak mı?” sorusunu yanıtladı.

Sitelere yönelik kapatma kararları ve Wikipedia’nın açılıp açılmayacağı konusunda da açıklamalarda bulunan Sayan şunları söyledi:

“Uyar kaldır mekanizmaları esas. Kapatma en son önlem. Mahkeme kararı geliyor, sitenin kapatılması gerekiyor ama biz kapatmak istemiyoruz. 4 saat içerisinde site yetkisine ulaşıp, “Gereğini yerine getirin ki biz kapatma kararını yayınlamak istemiyoruz”, diyoruz. ‘Buna itiraz edeceğiz’ diyen siteler o yöntemi uyguluyorlar.

YERİNE GETİRİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VAR

Wikipedia ile ilgili de söylediğim şekilde, çoğu kişinin yararlandığı kaynak olarak gözükmekte. Bizim yasalarımız var. Kötü örnekleri Youtube, Twitter ile de yaşamıştık ama belli bir noktaya geldi. Bir mahkeme kararı söz konusuysa, tamamen yerine getirilmesi lazım. Mahkeme kararının tam da yetkili şekilde uygulanması noktasında yerine getirilmesi gereken hususlar var. Bugün denilen mahkeme kararı yerine getirilse şu anda Wikipedia açılır.”

Kaynak: yenisafak.com

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
DESİSE NE DEMEK?

De­sise: Hî­le, oyun, dü­zen, ent­ri­ka, do­lap anlamlarına gelir. DESİSE KELİMESİNE ÖRNEK Ebû Tâlib, Kureyşlilerin Necâşî’ye elçi ve hediyeler gönderdiğinden haberdâr...

Kapat