ŞİFALI YEMEK TARİFLERİ

0

Şebnem Dergisi yazarlarından Nejla Baş Hanımefendi, Kur’an-ı Kerim’in maddi şifa veren yönünü ele alan çalışmalarını “Kur’an Sofrası” isimli kitapta bir araya getirdi. Kitabın ilk bölümünde Kur’an-ı Kerim’de ve Hadis-i Şeriflerde adı geçen gıdalar ve faydaları incelenirken ikinci bölümde ise Peygamber Efendimiz’in sevdiği yiyecek ve içeceklere yer veriliyor.

KURAN SOFRASI KAPAK.inddİnsanlara rehber olarak gönderilen, manevi kurtuluş ve şifa kaynağı kitabımız Kur’an-ı Kerim, dînî, ahlâki, hukuki hükümler ve kaideler yanında 750’den fazla ayette tabiat bilimleriyle ilgili bilgiler de vermektedir. Hatta birçok ayette, Kur’an’ın maddi şifa veren yönüne dikkat çekilmekte, uyarılar yapılmakta. Bunlar içerisinde ‘hıfz-ı sıhha’ yani koruyucu hekimlik, yeterli ve dengeli beslenme, zararlı yiyecek ve içecekler gibi gıda bilimini yakından ilgilendiren konular hemen dikkatimizi çekmekte.

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde adı geçen gıdalar ve faydaları incelenmiş. Bunlar içerisinde nar, incir, zeytin, hurma gibi çok bilinen gıdalar yanında ayva, yonca, acur, soğan gibi ilk başta hemen aklımıza gelmeyen 28 gıda alfabetik sıraya göre incelenmiş.

İkinci bölümde ise Peygamber Efendimizin sevdiği yiyecek ve içeceklere yer verilmiş. Bu bölümde Efendimizin sevdiği yiyecek ve içecekleri hadisi şerifler eşliğinde ayrıntılı olarak anlatılmış. Bunlara ilaveten, sirke yapımı ve çörek otunun nerede, nasıl kullanılması gerektiği gibi pratik bilgileri de öğrenmeniz mümkün.

KURAN SOFRASI KAPAK.indd

İsteme adresi: Sultantepe Yayıncılık, İnkılap Mah. Küçüksu Cad. Parıltı Sok. No: 18 / A Ümraniye / İstanbul Tel: 0216 630 0107

Paylaş.

Yorumlar