İSLAM’DA DOĞUM KONTROLÜ CAİZ Mİ?

0

Prof. Dr. Hamdi Yıldırım, “Hanımların doğum kontrolü uygun mudur?”  sorusunu cevaplıyor.

HANIMLARIN DOĞUM KONTROLÜ UYGUN MUDUR?

Hanımların doğum kontrolü ihtiyacı için yeteri kadar çocuklarının olması gerekir. Bugün özellikle ikinin üzerinde çocuk olmalı ki toplumda nüfus artışı olsun. Yani bir ailenin iki çocuğu varsa anne-babanın yerini alır. Yani nüfus sabitlenir. Üç tane çocuk olursa bir fazlalık anlamına gelir. Eğer bir ülkede nüfus artışı söz konusuysa en az üç ve daha fazlası çocuk olmalı ki toplumda bir gençlik meydana gelsin, zindelik oluşsun. Dolayısıyla bu anlamda daha bir çocuk bile ortada yokken “korunalım, ilerde düşünürüz” gibi hareket etmek doğru değil. Her nasılsa daha sonrasında korunma ihtiyacı duyuluyorsa Peygamberimiz “azl”eyi izin vermiş. Yani Allah’ın Resulü korunmak için izin vermiş fakat çocuk sayısı değişmez demiş. O ailenin çocuk sayısı kader-i ilahide kaç taneyse o olacaktır buyurmuş.

Hızır Aleyhisselam ile Hz. Musa’nın (a.s.) yolculuğunda ilginç bir olay var. Bir köye gelmişler.  Bir evin gölgesinde çocuklar oynuyordu. Hızır Aleyhisselam bir çocuğa dikkatlice bakmış. Tefsirlerde anlatıldığı kadarıyla bir rüzgar varmış. Çatıdaki bir taşı uç noktaya getirmiş. Rüzgar biraz daha şiddetlenmiş. Uç noktaya, düşme noktasına getirdiği çatıdaki taş çocuğun başına düşmüş, çocuklar kanlar içinde kalmış. Ailesi ve köylüler toplanmış, gelip görmüşler, bir kaza olduğunu düşünmüşler. Fakat Hz. Musa, Hızır Aleyhisselam’ın bu taşı yukarıdan düşecek hale getirdiğini görmüş. “Bunu neden yaptın?” diye sormuş. Hızır Aleyhisselam da “Sen hikmetini bilmiyorsun” demiş devamında bunu neden yaptığını anlatmış.

Kehf Suresi bu hadise şöyle nakledilir:

…Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. (Kehf Suresi, 74)

Hızır Aleyhisselam çocuğu neden öldürdüğüne gelince şöyle demiş:

“Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk. Böylece Rablerinin onlara, bu çocuğun yerine daha hayırlı ve daha merhametli bir çocuk vermesini diledik.” (Kehf Suresi, 80, 81)

Cenab-ı Hak, rızasını kazanan anne-babayı üzmemek için eşkıya olacak çocuğunu vefat ettiriyor, yerine daha merhametli bir evlat, daha salih bir yavru veriyor. Bir emanet erken alınıyor, onun yerine daha merhametli bir evlat verildi. Bakın, çocuk sayısı değişmedi. Kehf Suresi üç hikmetli hadiseden biri bu.

Doğum kontrolü konusunda “Çocuk sayısı birde kalsın, yorulmayayım, işime gücüme devam edeyim, çocuk beni meşgul etmesin” demek doğru değil. Günümüzde kreşler var, çocuk bakım yerleri var yani birçok imkan kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu konuda “En az 3-4 çocuk ailemize kazandırabilir miyiz, bunlara yetebilir miyiz?” çabalamak da gerekiyor.

MEZARDA DOĞAN BEBEK

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
İÇ ORGANLARIMIZ NELERDİR?

İnsan vücudunda çeşitli organlar bulunur ve her birinin birer vazifesi var. Allah bu organları göğüs kafesimize muntazam bir şekille dizdi. Peki...

Kapat