ALİ ERBAŞ’TAN BATI’YA ÇAĞRI “İSLAM’I KAYNAĞINDAN ÖĞRENİN”

0

Ürdün, Katar ve İran’a yaptığı ziyaretleri değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Batı’ya çağrıda bulunarak, “Batı dünyası, İslam’ı kaynağından öğrenmeli. Bugün İslam’ı yanlış uygulayan kişilere bakarak değerlendirmemelidir. Ön yargıdan vazgeçmelidir. ” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, geçtiğimiz hafta Ürdün, Katar ve İran’a yaptığı ziyaretleri yorumladı.

Ziyaretlerin Türkiye ve diğer ülkeler açısından çok önemli olduğunu ve görüşmeler neticesinde ülkeler arasında yapılacak iş birliğinin büyük kazanımlar getireceğine inandığını belirten Erbaş, daha yoğun birliktelikler ve iş birliği yapılabilecek ülkeler olduğunu açıkladı.

Erbaş, İran’da Dünya İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Araki, İran lideri Ali Hamaney’in Uluslararası İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Muhsin Kumi ve Hamaney’in Hac İşleri Temsilcisi Gazi Asker İran Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı Abuzer İbrahimi Torkeman ve Cumhurbaşkanı Asistanı Hüccetulislam Ali Yunusi ile görüşmesine ilişkin şunları paylaştı:

“Bu görüşmeler neticesinde iki taraftan arkadaşlarımızın oluşturduğu bir komisyon kurduk. Bu komisyon, iki ülke arasında süreç içerisinde neler yapılabilir bunları çalıştılar ve inşallah o mutabakat neticesinde başta Siyonizm’e karşı, Kudüs’ün Müslümanların ortak çarpan kalbi olduğu noktasındaki anlayışımızın, kanaatimizin aynı olduğu, bundan sonra Kudüs ve Mescid-i Aksa’da Müslümanların daha fazla görünmesi, ziyaretlerin arttırılması, Mescid-i Aksa’nın problemlerinin çözülmesi noktasında yardımlaşma konusu öne çıkmış oldu.”

Bölgenin iki büyük devleti İran ve Türkiye’nin İslamofobi’ye, sömürgecilere ve terör olaylarına karşı güçlerini birleştirirse büyük mesafeler kat edileceğini dile getiren Erbaş, bu konuların İran ziyaretinde konuşulduğunu ifade etti.

“DAHA FAZLA ZİYARETÇİYİ KUDÜS’E NASIL GÖNDEREBİLİRİZ?”

Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya ziyaretlerin arttırılmasının önemini vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti:

“Daha fazla ziyaretçiyi Kudüs’e nasıl gönderebiliriz bunu konuşabiliriz. Biz Türkiye olarak Kudüs bağlantılı umre ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Bunu hem Diyanet İşleri Başkanlığı hem de özel şirketler olarak yapıyoruz. Bu konuda İran ile tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Mescid-i Aksa’nın maddi ve diğer sıkıntıları oluyor, camilerin ve mescitlerin tamir ve tadilatına ihtiyaç var. Bu konuda güçlerimizi birleştirip katkı sağlayabiliriz. Yine Kudüs ile ilgili ortak sempozyumlar düzenleyebiliriz, dünya insanlarını bilinçlendirmeye yönelik konferans, toplantı ve zirveler yapabiliriz. Çünkü bu konuda ne kadar çok hareket içerisinde olursak Kudüs konusundaki bilinç o kadar artacaktır ve Kudüs’ün ilelebet Filistin’in başkenti olduğu hakikati bütün dünya tarafından kabul edilecektir.”

“CEHALET, EĞİTİM, İLİM, İRFAN, BİLGİ VE HİKMET İLE ORTADAN KALKAR”

Batı dünyasının sürekli bir şekilde İslamofobi’yi yaygınlaştırmaya çalıştığına ve İslam ile şiddeti ve şiddete dönük bir takım isimlerden oluşan örgütleri bir arada kullandığına işaret eden Erbaş, şu değerlendirmeyi yaptı.

“İslam’ın barış dini olduğunu, İslam kelimesinin kök itibarıyla her zaman barışı tebliğ ederek bütün insanlığı barışa davet ettiğini, Müslümanın da barış insanı olduğunu söylüyoruz. Şu anda özellikle İslam dünyasında mezhepler arası, meşrepler arası, karşılıklı düşünceler arası, insanları birbirine kışkırtan bu planların belli yerlerden üretildiğini, bunların belli yerlerde planlandığı ve tüm Müslümanlar olarak bunlara karşı çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Hazreti Muhammed’in “Kötülüklerin anasının cehalet olduğu” yönündeki sözlerini hatırlatan Erbaş, İslam’ın farklı bölgelerde ve topraklarda değişik şekillerde uygulamaları olabileceğini, bunların zenginlik olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Erbaş, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir diyoruz. Bu farklılıklarla birlikte kardeşçe, birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak barışı yaygınlaştırmamız gerekiyor. İnsanlık bizden bunu bekliyor.” dedi.

İran’ın önemli İslam alimleri yetiştirdiğini anlatan Erbaş, şunları ifade etti:

“İran toprakları bin seneden daha uzun bir süredir çok büyük alimler yetiştirmiştir. Kütüphanemdeki yazarların bir kısmının İran topraklarında yetiştiğini görüyorum. Başta İmam Gazali, Şehristani, İsfahani, Rey’i, Tebrizi, Şemsi gibi.  Şems İran’dan Türkiye’ye gelmiş Mevlana ile birliktelikleri olmuş. Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi çok büyük ortak değerlerimiz var, bu ortak değerler üzerinden giderek gençlerimizi, insanımızı bilgilendirmek ve medeniyet birikimlerimizi birlikte gençlerimize aktarmak mümkündür. İnşallah bundan sonraki süreçte kültürel ve medeniyetimize yönelik iş birliği çalışmalarımız da devam edecektir. Cehaleti ortadan kaldırmanın yolu eğitim, ilim, irfan, bilgi ve hikmetten geçiyor.”

“Gençlerimizi Kur’an ve Sünnet çizgisinde sahih dini bilgilerle donatırsak, çocuklarımızı doğru bilgilerle eğitirsek inşallah bu cehalet ortadan kalkacaktır.” diye Erbaş, “Zaten İslam’ın geliş amacı da budur. İslam, Kur’an-ı Kerim ile bütün dünyayı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen bir dindir. Hazreti Adem’den itibaren Hazreti Muhammed (s.a.v) efendimize kadar tüm peygamberlerin getirdiği dinin ortak adıdır İslam. Bütün peygamberlerin getirdiği mesajın ortak adı” olduğunu belirtti.

“BATI DÜNYASI İSLAM’I KAYNAĞINDAN ÖĞRENMELİ”

“Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Müslümanları birbirine düşürmeye çalışan, fitne ve tefrika çıkarmak isteyen mihraklara ve toplumlara hatta bazı idarecilere karşı teyakkuz içerisinde hareket edilmesine vurgu yaptı.

Erbaş değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Peygamber efendimiz, ‘Kişi bilmediğinin düşmanıdır’ buyuruyor. Hem kendimizi, hem inancımızı, hem de medeniyetimizi çok doğru bir şekilde anlatmalıyız. Batı dünyası, İslam’ı kaynağından öğrenmeli. Bugün İslam’ı yanlış uygulayan kişilere bakarak değerlendirmemelidir. Ön yargıdan vazgeçmelidir. Tabi bu konuda bize çok büyük görevler düşüyor, hem ülkelerimizde hem de Batı dünyasında İslam ile ilgili araştırmalar, sempozyumlar, konferanslar ve paneller düzenlemeliyiz. Bilenler biliyor fakat İslam’ı sahih kaynaklarından öğrenmemiş olanları bu şekilde uyarabiliriz. Bu noktada çok büyük imkanlarımız var. Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika ve Hollanda’da 2 bin civarında din görevlimiz var.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı’nın söz konusu ülkelerde uzantısı olan vakıflarımız var. O güçlerimizden istifade ederek İslam’ın barış dini olduğunu ve sadece İslam dünyasına değil bütün insanlığa barış getirmeyi hedeflediğini anlatma imkanımız var. Şu ana kadar bunu yaptık, bundan sonra da hızlandırarak ve arttırarak yapmak istiyoruz.” dedi.

Türkiye ile Müslüman ülkeler arasındaki öğrenci ve hoca değişiminin önemine de değinen ve İranlı öğrencilere çağrıda bulunan Prof. Dr. Ali Erbaş, “İranlı öğrenciler Batı ülkelerine gideceğine Türkiye’ye gelsinler, tıp, mühendislik, sosyoloji ve psikoloji okusunlar. Türkiye’deki öğrenciler de Batıya gideceğine İslam ülkelerine ve İran’a gitsinler. Burada tıp, mühendislik ve din eğitimi noktasında birbirimizden yararlanalım, birbirimizle yardımlaşalım. Ayrıca hac ve umre konusunda da Türkiye ve İran’dan yılda 160 bin kişi hacca gidiyor. Bu noktada da yardımlaşabilir ve tecrübelerimizi aktarabiliriz.” çağrısında bulundu.

İran ziyaretinin çok faydalı ve verimli olduğunu söyleyen Erbaş, “her iki ülkenin yöneticileri, ilim ve din adamları arasında tecrübe paylaşımıyla ilişkilerin daha da ileriye doğru gelişeceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İslam’ı terörize etmeye çalışan terör örgütlerinin oluşturduğu yanlış kanaatlerin ortadan kalkması noktasında en büyük görevin alimlere düştüğünü dile getiren Erbaş, şunları söyledi:

“Alimlerin sık sık bir araya gelmesi gerekiyor, iki hafta önce Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin Türkiye’de bir toplantısı oldu. Orada bin civarında ilim adamı toplandı ve 6 gün boyunca bu meseleler görüşüldü. Daha sonra İstanbul’da Avrupa Fetva Meclisi adıyla bir toplantı yapıldı. Avrupa’da yaşanan meselelerde bu kurumun devreye girmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İslam dünyası ile Avrupa’yı bir araya getirmek, Avrupa’nın İslam dünyasıyla ilgili kanaatlerini tashih etmek açısından bu çalışmaların artması ve ilerlemesi gerekiyor. İlim adamları, makaleleri ve yazdıkları kitaplarla, konferans, sempozyum ve panellerde yapacakları tebliğlerle bu konuya çok önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Tarih boyunca yaşanan sorunların alimler ve ilim adamları sayesinde çözüldüğünü bu tarihi tecrübenin ihya edilmesi gerektiğine dikkati çeken Erbaş, “sorunların çözülmesi için bir araya gelmek, 6 günlük ziyaretimizde Ürdün, Katar ve İran’da yaptığımız gibi program ve projeler üretmek gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üst düzey yetkilileriyle birlikte meselelerimizi görüştük. Gerçekten çok güzel çözüm önerileri ortaya çıktı. Bunları şimdi ete kemiğe büründüreceğiz, hayata geçireceğiz. Bu toplantıları, bu zirveleri daha da arttırmak gerekiyor. Yoksa herkes bulunduğu yerde hareket etmeden başkalarından çözüm beklerse, çözüme ulaşamayız.” diye konuştu.

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU’NUN MEVLANA PROGRAMI

Türkiye’de İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleriyle İslam dünyasının birçok yerindeki dini müesseselerin iş birliğini geliştirmek amacıyla Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Mevlana Programı adıyla bir projeyi hayata geçirdiğini aktaran Erbaş, şu bilgileri paylaştı:

“Bu projenin amacı Türkiye’den İslam ülkelerine öğrenci göndermektir. Diyelim ilahiyat fakültelerinde bir öğrenci 3’üncü sınıfa geldi, o öğrenci 3’üncü sınıfı gelip İran, Katar, Ürdün ya da Suudi Arabistan’da okuyabilir. Daha sonra tekrar kendi okuluna dönebilir. Aynı şekilde bu ülkelerde ilahiyat ya da başka bir fakülte okuyan öğrenci, Türkiye’ye gelip bir sınıfını ya da bir dönemini okuyabilir. Burada bölüm, fakülte sınırlaması yok. Aynı Batı ülkelerinde gerçekleştirilen Erasmus programı gibi. Ayrıca bir hoca da birkaç dönem ya da birkaç yıl İslam ülkelerinden birine gidip ders verebilir, o ülkelerden de bir hoca Türkiye’ye gelip fakültelerde ders verebilir.”

YÖK’ün hazırlamış olduğu Mevlana Programı konusuna da değinen Ali Erbaş, şöyle devam etti:

“Bundan 700 sene önce yaşayan Mevlana’nın Kur’an’dan ve Peygamber efendimizin hadislerinden almış olduğu ilhamla ortaya koymuş olduğu birlikte yaşama esaslarını bizim yeniden hayata geçirmemiz lazım. YÖK bu amaçla Mevlana Programı’nı hazırladı ve hayata geçirdi. Bu esasında İslam ülkeleri arasındaki dini müesseseler, dini ve diğer okullar arasındaki geliş gidişleri, öğrenci ve öğretim üyesi değişimini kolaylaştıran bir programdır. Bunu bütün İslam ülkelerinin fakültelerine ve dini müesseselerin temsilcilerine tavsiye ediyorum. İnşallah buna benzer birtakım yollarla tecrübelerimizi paylaşırız.”

Gençlerin içinde bulunduğu ahlaki ve inanç noktasından, yaşamış oldukları bunalım ve benzeri sıkıntılardan kurtarılmasının gerekliliğine işaret eden Erbaş, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya sürekli sekülerleşmeye doğru gidiyor, dünyevileşme hızla artıyor. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Ahlaki noktada Kur’an’ın getirmiş olduğu prensiplere, Peygamber efendimizin getirmiş olduğu ilkelere yönelik bir anlayışı bütün gençlerimize öğretmemiz onları eğitmemiz gerekiyor. Eğitim olmadan bunlar olmaz. Bu noktada güçlerimizi birleştirmemiz ve öğretimden çok eğitime dikkat etmemiz gerekiyor. Buna biz terbiye diyoruz, talim ve terbiye dediğimiz şey bu. Biz talime daha fazla önem veriyoruz fakat terbiyeyi ihmal ediyoruz. Bizim medeniyetimizde terbiyenin çok büyük önemi var. Eğer böyle hareket edersek ve helal-haram çizgisini çok net bir şekilde insanımıza ulaştırır ve onları ahlaki bir eğitimden geçirirsek sonuca ulaşmamız daha da kolaylaşacaktır.”

“TÜRKİYE OLARAK ENSAR DİYARIYIZ”

Türkiye olarak yaşadıkları en önemli sorunlardan bir tanesinin göç sorunu olduğunu dile getiren Erbaş, “Biz ensarız, Türkiye olarak ensar diyarıyız. Buna da yeni başlamış değiliz. Yaklaşık bir asırdır belki iki asırdır dünyanın çeşitli bölgelerinde zulme uğrayan, yurdundan yuvasından çıkarılmak zorunda kalan milyonlarca insana ev sahipliği yapmışız. Hatta onların inancına bakmadan ev sahipliği yapmışız. Yeri gelmiş Yahudi’ye ve Hristiyan’a da ev sahipliği yaptık. Bugün de çok yüksek sayıda mülteci, muhacir ile bir arada yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Muhacirleri ağırlama noktasında tecrübelerinin üst seviyede olduğunu ve onların eğitimine, iaşesine, barınmasına, yemesine, içmesine her şeyine yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu konuda diğer İslam ülkelerinin de hangi ülkede daha fazla muhacir varsa onların ihtiyaçlarının karşılanması için desteklerini bekliyoruz. Çünkü bu kadar yük bir ülkenin üzerine yüklendiği zaman o ülke sıkıntı yaşıyor. Dolayısıyla Müslüman ülkelerin bu konudaki birikimlerini birleştirip muhacir kardeşlerimize, sıkıntıya düşmüş mazlum kardeşlerimize yardımcı olmamız gerekiyor. Bir de o mazlum kardeşlerimizin zulme uğradığı ülkelerdeki zulmü durdurmak da bizim görevimiz. Bir araya gelinmeli ve zulümler mutlaka durdurulmalıdır diye düşünüyorum.”

Kaynak: yeniakit

Paylaş.

Yorumlar