Zeka Geliştiren Yiyecekler

Zihnimize iyi bakan, unutkanlığı azaltan, zekâ gelişimini tetikleyen yiyecekler yeni bir listede bir araya getirildi.

Rehber niteliği taşıyan bu listeyi buzdolabının kapağına asmakta yarar var. Kuru yemişlerden kırmızı soğana, patatesten üzüme, bu özelliklerini hiç bilmediğimiz pek çok yiyecek, keskin bir zekâya ihtiyaç duyduğum her durumda bizlere destek olmaya hazır.

İnsan her durumda yaratıcı düşünmeye, zihnini daha çok geliştirmeye ve beynini güçlendirmeye mecbur. İster şu yeni hızlanan bahar döneminde derslerle boğuşalım, isterseniz de iş yerinde ‘ses getirecek’ bir projeyle uğraşalım. ‘Zihin açıklığı’ dileklerine ne kadar ihtiyacımız varsa, zihnimize iyi bakacak yiyeceklere de en az o kadar ihtiyacımız var. Yemek.com, hâfızayı ve zekâyı güçlendiren yiyecekleri listeledi.

ÇİLEK BUNAMAYI GECİKTİRİYOR

Çilek, içeriğinde barındırdığı fisetin adlı madde sayesinde zihnin daha fazla ve verimli çalışmasını sağlıyor. Bununla birlikte uzun vâdede hâfıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.

BİTTER ÇİKOLATA BEYNE OKSİJEN TAŞIYOR

Bitter çikolatanın içinde yoğun miktarda bulunan magnezyum ve antioksidanlar, beyne oksijen taşıyarak beynin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Uzmanlar sınavlardan, sunumlardan önce bitter çikolata yenilmesi tâvsiye ediyor.

TAHILLAR B VİTAMİNİ KAYNAĞI

Mühim bir B vitamini kaynağı olan tahıllar, kan şekerini dengeleyerek beynin harekete geçmesini sağlıyor. Kahvaltılarda tam tahıllı ekmek tercih etmek yararlı oluyor.

PATATES ZİHNİN VERİMLİ ÇALIŞMASINI SAĞLIYOR

Patates kan şekerini yavaş ve dengeli bir şekilde yükselterek, zekânın daha verimli çalışmasına olanak tanıyor. Ancak yağda kızartılan patates bu özelliklerini yitirebiliyor.

KURU YEMİŞLER UNUTKANLIĞI AZALTIYOR

Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi E vitamini bakımından zengin olan kuru yemişler, içerdiği yağ asitleri sayesinde unutkanlıkla cenk eden kahramanlar arasında. Tâvsiye edilen miktar ise her gün bir avuç kadar.

YOĞURT ODAKLANMAYI GÜÇLENDİRİYOR

İçinde bulunan tirozin isimli madde hâfızayı güçlendirip, beyni uyarıyor. Bu sayede beyin, meşgul olduğu konuya daha çok odaklanma sağlıyor.

ÜZÜM PROBLEM ÇÖZMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Üzüm ve üzüm suyu, dopamin salgılanmasını artırarak problemler karşısında daha etkili şekilde çözüm üretmemizi sağlıyor; bu yeteneğimizi güçlendiriyor.

ÖZELLİKLE ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK YARARLI

Taze fasulye lif ve proteini bir arada barındıran nadir yiyeceklerden birisidir. Uzmanlar bu etkilerin özellikle çocuklarda daha etkili bir şekilde zekâ gelişimini etkilediğini savunuyor.

KIRMIZI SOĞAN HÂFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Kırmızı soğan, hâfızayı geliştiren ve unutkanlığı önleyen quercetin isimli bileşen bakımından zengindir. Aynı zamanda iyi de bir folik asit kaynağıdır.

KIRMIZI VE TURUNCU SEBZELER BEYİN SIHHATİNE YARDIMCI

Özellikle domates, havuç ve kırmızıbiberde bulunan antioksidan beynin daha uzun süre sıhhatli kalmasını sağlıyor.

SOMON OMEGA-3 KAYNAĞI

Balık tüketimi genel olarak hayli sıhhatli ancak omega-3 bakımından çok zengin olan somonun zekâ gelişimi için ayrı bir yeri var. Bu sayede somon hem beynin korunması hem de hâfızayı güçlendirmeyi sağlıyor.

YAĞSIZ KIRMIZI ET DEMİR DEPOSU

Yağsız ve sinirsiz kısımdan oluşan kırmızı et tam bir demir deposu olup, özellikle sıhhatli alyuvarlar için vazgeçilmez bir kaynak özelliği taşıyor. Bu şekilde de beyin gelişimi için büyük yarar sağlıyor.

YABAN MERSİNİ STRESE KARŞI SAVUNMA SAĞLIYOR

Düzensiz beslenme, aşırı yoğun spor, stres ve yorgunluk gibi etkenlerin ortaya çıkardığı oksidatif adı verilen stres türü, hâfızanın işlevlerini son derece olumsuz etkiliyor. Yaban mersini buna karşı savunma sağlıyor. Ayrıca özellikle yaşa bağlı unutkanlığı geciktirmesi bilinen en büyük yararlarından birisi.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle