YAYILMASI YAPILMASINDAN DAHA ZARARLI OLAN AMEL

Mü’min, insanların ayıplarını araştıran kimse değil, tesadüfen gördüğü ayıp ve kabahatleri dahi örten olmalıdır. Çünkü bazı kusurlar için, “Şuyûu vukûundan beterdir” denilmiştir. Yani yayılması yapılmasında daha zararlıdır. Bu sebeple Cenâb-ı Hak, ayıpların ve kötülüklerin yayılmasını şiddetle men etmektedir.

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Nûr, 19)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Kim arkadaşının ayıbını örterse, Allah da kıyâmet günü onun ayıbını örter. Kim de müslüman kardeşinin ayıbını açığa vurursa Allah da onun ayıbını açığa vurur. Hatta evinin içinde bile olsa onu ayıbıyla rezil eder.” (İbn-i Mâce, Hudûd, 5)

Mü’minin, insanların ayıplarını araştıran meraklı bir kimse değil de, tesadüfen gördüğü ayıp ve kabahatleri setreden (örten) olmasıdır. Çünkü bazı kusurlar için, “Şuyûu vukûundan beterdir” denilmiştir. Yani yayılması yapılmasında daha zararlıdır. Bu sebeple Cenâb-ı Hak, ayıpların ve kötülüklerin yayılmasını şiddetle men etmektedir.

Allah Rasûlü (sav) de şöyle buyurmuştur:

“Kim bir kardeşini günahından dolayı ayıplarsa, o günahı işlemeden ölmez.” (Tirmizî, Kıyâmet, 53/2505)

Kaynak: Altınoluk Altınoluk Dergisi, 2g1d.com

BİRBİRİNİZİN KUSURLARINI ARAŞTIRMAYIN

KUSURLARI ÖRTMEK VE AYIP ARAŞTIRMAMAK

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle