Unutulan Elbiselerle Yoksulları Sevindiriyorlar

Tekirdağ'da iki kuru temizleyici, sahiplerince uzun süre alınmayan kıyafetleri, ihtiyacı olanlara ücretsiz veriyor.

Tekirdağ'da çeyrek asırdır kuru temizleyicilik yapan Nedim Kayda, temizlenmesi için iş yerine getirilen birçok elbisenin unutulduğunu ve geri alınmadığını söyledi.

Kayda, unutulan kıyafetleri bir süre sonra hayır kurumlarına verdiklerini ifade ederek şöyle devam etti:

 "Tayini çıkan oluyor, kuru temizlemeye verdiği eşyaları unutanlar oluyor. Normal şartlarda temizlemek için aldığımız bir kıyafeti, iki gün içinde teslim ediyoruz ama 6 ay sonra gelen oluyor, bir sene sonra gelen olabiliyor. Bir, bir buçuk yıl sonra da alınmayan eşyaları, hayır kurumlarına veriyoruz. Şu anda unutulan nereden baksan 25-30 parça eşya çıkar."

HİÇBİR ÜCRET TALEP ETMİYORUZ

Kuru temizlemeci Nurten Çekiç de temizlenmesi için getirilen kıyafetleri iş yerinde en fazla 3 ay tuttuğunu, bu uygulamanın da müşteriye verilen fişlerde belirtildiğini aktardı.

Çekiç, 3 ay içerisinde alınmayan eşyaları depoya kaldırdıklarını, bir yıl kadar da depoda beklettikten sonra ihtiyacı olan insanlara verdiklerini belirterek "3 ay zarfında alınmayan üründen mes'ul değiliz, kalan ürünlerimizi de topluyoruz. Yetiştirme yurtlarında, Kur'an kurslarında, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize dağıtıyoruz. Hiçbir ücret de talep etmiyoruz. Bazen hocalarımız arıyor, 'Birkaç öğrencimiz var, cekete veya pantolona ihtiyacı var' diyor, 'Deponuzda kalan eşya var mı?' diye soruyorlar. Olursa onları da yardım amaçlı veriyoruz" diye konuştu.

GELİNLİĞİ UNUTAN DA VAR

Çekiç, unutulan kıyafetler arasında gelinlikler de bulunduğuna işaret ederek "Gelinlikleri de ihtiyacı olan insanlar alıp kullansın diye bazı muhtarlara gönderiyorum. Daha sonra yine muhtarlığa bırakıyorlar, başka biri kullansın diye" dedi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle