Teravih Namazı Kılarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yard. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Teravih namazı kılarken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunu cevaplıyor.

TERAVİH NAMAZI KILARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

İbadetin şekil şartlarını yerine getirmek önemlidir. Peki ibadetimiz kabul oldu mu? Bunun garantisi yok. İbadetin kabul olunması takva şartına bağlıdır. Namazın kabul olması için şekil şartlarını yerine getirmenin yanı sıra dua etmek, yalvarmak, yakarmak gerekir. Hal böyle iken kıraati düzgün yapmamak, rükuyu düzgün yapmamak, secdeyi düzgün yapmamak... Bunlar iç acıtan, yürek yaralayan şeyler. Yatsı namazının farzı “farz” diye tadil-i erkan, dikkatli dikkatli kılınıyor. Sıra teravih namazına gelince bir jet hızına dönüyor. Teravih namazında hızlılık ibadet değil, sevap değil, takva şartı değil. Yani yatsı namazını kime kılıyorsak, kime kendimizi beğendirmeye çalışıyorsak; teravih namazını da ona kılıyoruz.

  • Teravih namazı kılınırken, ister kısa sureler okunsun isterse de hatim takip edilsin, ayetlerin tertil üzere okunması ve namazın da tadil-i erkana riayet edilerek kılınması/kıldırılması gerekir.
  • Yoksa yarış yapar gibi çok süratli bir şekilde ayetleri okumak, rüku ve secdeleri verip veriştirmek katiyen doğru değildir. Maalesef, son senelerde halk arasında “jet imam” tabir edilen kimseler türemiştir. Teravih namazının ciddiyetine ve sıhhatine dokunacak manzaralar sergilenmektedir.
  • Müminler bu hususta temkinli davranmalı, teravih namazında ayetlerin tertil üzere okunmasına ve tadil-i erkanın gözetilmesine dikkat etmelidirler.

TERAVİH NEDİR? TERAVİH NAMAZI İLE İLGİLİ HADİSLER

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle